Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی انگیزه‌های وقوع جرم آدم ربایی در استان سیستان و بلوچستان

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (17 صفحه - از 31 تا 47)

کلیدواژه ها :

مواد مخدر ،فقر ،امنیت ،انگیزه ،آدم ربایی ،موقعیت راهبردی

کلید واژه های ماشینی : استان سیستان و بلوچستان ، مواد مخدر ، جرم ، جرم آدم‌ربایی در استان سیستان ، وقوع جرم آدم‌ربایی در استان ، آدم ، آدم‌ربایی ، انگیزه‌های وقوع جرم آدم ، انگیزه ، جرم آدم

یکی از مهم ترین مولفه‌های نا امنی در استان سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر بعد از فعالیت گروه‌های تروریستی و کاروان‌های مسلح مواد مخدر، پدیده شوم آدم ربایی می باشد. با توجه به اینکه علل و عوامل شیوع این جرم در این استان چه از نظر انگیزه ارتکاب جرم و چه از نظر شکل نگهداری و آزادسازی ربوده شده با سایر نقاط کشور تفاوت دارد، شناسایی و ریشه یابی انگیزه‌های وقوع این جرم در استان و ارائه راهکار مناسب می تواند در پیشگیری و کاهش وقوع آن است. این تحقیق که از نوع توصیفی- تحلیلی است علاوه بر تعریف مفاهیم نظری جرم آدم ربایی و دیدگاه‌های فقهی و حقوقی مرتبط با آن به تببین موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان پرداخته شده است. نتایج این پژوهش نشان داد انگیزه بدهی حاصل از معاملات غیرقانونی مواد مخدر، 24 درصد وقوع جرم در دهه گذشته بوده و انگیزه مالی نیز که قسمت عمده آن به مواد مخدر ختم می‌شود، 26 درصد بوده است در واقع می توان گفت قریب به 50 درصد آدم ربایی‌ها مستقیم یا غیرمستقیم به موضوع مواد مخدر مرتبط بوده است.

خلاصه ماشینی:

"اما در ارتباط با انگیزه ربایش به قصد اخاذی که در این دهه ١٢ در صد می باشد بسیار جای تأمل اسـت و دقت نظر مسئولان در این ارتباط را می طلبد و نیاز به یک اقدام ملی دارد؛ زیرا در صورت عدم امنیت شـهروندان و ربایش افراد سرمایه دار و بعضا اتباع کشورهای دیگر که جهت مسافرت یا کار در پروژه های عمرانی در این اسـتان به سر می برند که در سنوات گذشته نمونه هایی از این دست داشته ایـم منجـر بـه فـرار سـرمایه از اسـتان و عـدم سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این استان شده در نهایت عدم پیشرفت و عقب ماندگی بیشتر برای ایـن اسـتان رقم می خورد. جدای از گزینه ای با عنوان سایر که در آمار دریافتی قیـد شـده ، کـه بـا توجـه بـه موقعیت این استان به احتمال زیاد به مواد مخدر مربوط می شود و خانواده ربـوده شـده بـه هـر دلیلـی از ذکـر آن خودداری می کند و برای مأموران نیز مشخص نشده و درصد قابل تـوجهی نیـز بـه خـود اختصـاص داده در ادامـه انگیزه های تأثیر گذار در وقوع جرم آدم ربایی به ترتیب در دهه گذشته ارزیابی می شود. انگیزه اخاذی یکی از مهم ترین انگیزه ها در وقوع جرم آدم ربایی است کـه بایـد بـه صـورت خـاص مـورد توجـه و بررسی قرار گیرد هر چند که در مقایسه با دو مورد مالی و مواد مخدر که در بالا ذکر شد از نظر تعداد کمتـر اسـت اما چگالی و وزنی که بر جامعه تحمیل می کند از سایر موارد بسیار بیشتر و تأثیرگذارتر است ."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.