Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل بررسی تاثیر اقدامات کنترلی کشور ترکیه بر امنیت مرزهای آذربایجان غربی

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (30 صفحه - از 91 تا 120)

کلیدواژه ها :

ترکیه ،مرز ،امنیت ،آذربایجان غربی

کلید واژه های ماشینی : تاثیر اقدامات کنترلی کشور ترکیه ، امنیت مرز آذربایجان غربی ، مرزی ، بررسی تاثیر اقدامات کنترلی کشور ، ترکیه ، کنترل ، تحلیل بررسی تاثیر اقدامات کنترلی ، تجهیزات ، امنیت مرز آذربایجان غربی تاثیر ، استان آذربایجان غربی

ترکیه از کشورهای قدرتمند و با اهمیت منطقه میباشد که بیش از ٥٦٦.١ کیلومتر با استان آذربایجان غربی مرز مشترک دارد. در حال حاضر وضعیت توپوگرافی خاص مناطق مرزی ایران با ترکیه که انجام عملیات نظامی، دیدهبانی و نظارت را در این مناطق بسیار مشکل نموده، وجود پیوستگی جغرافیایی مناطق کردنشین دو سوی مرز، فعالیت گروههای معاند و تروریست کرد و حمایت دولت های فرامنطقه ای از این گروهها از موجبات تهدید امنیت ملی هر دو کشور محسوب میگردد. لذا برای مقابله با این تهدیدات، ج.ا.ایران و ترکیه در اوایل سال ١٣٨٦ اقدام به تشدید اقدامات کنترلی در مرزهای خود نمودند. تحقیق حاضر از نوع پیمایشی و میدانی و از نظر هدف کاربردی میباشد. گردآوری دادهها با استفاده از پرسشنامه باز و بسته ٥ گزینه ای لیکرت انجام گرفته است . جامعه آماری تعداد ١٢٠ نفر شامل مرزبانان درجه ١ و ٢، فرماندهان و جانشینان پاسگاههای مرزی و مسئولین امنیتی و معاونین سیاسی و امنیتی مرزبانی استان آذربایجان غربی میباشد. سوال تحقیق ، بررسی میزان تاثیر اقدامات کنترلی کشور ترکیه در مرزهای مشترک با استان آ.غربی بر امنیت مرز دو کشور میباشد؟ جهت دستیابی به پاسخ ، اقدام به بررسی اسناد و گزارشات موجود در هنگ های مرزی استان آذربایجان غربی هم مرز با کشور ترکیه گردید و روش مشاهده و مصاحبه هم در برنامه کاری قرار گرفت . نتایج تحقیق نشان می - دهد که تاثیر کشور ترکیه بر امنیت مرزهای آذربایجان غربی بسیار موثر است (٠٠١>P٠) لذا اجرای طرح انسداد در مرزها و ایجاد عهدنامه مرزی، تغییرات مثبت و محسوسی در امنیت مرز مشترک دو کشور خواهد داشت .

خلاصه ماشینی:

"پیشینه تحقیق با بررسی انجام شده تاکنون تحقیقی در خصوص تاثیر کشور ترکیه بر امنیت مرز آذربایجان غربی انجام نشده و این موضوع فاقد پیشینه تحقیق می باشد، اما آثار و منابعی به دست آمد که مطالعه آنها به سبب مشابهت در بعضی مولفه ها به صورت غیر مستقیم می تواند در تحقیق موثر باشد که به طور اجمال به چند نمونه اشاره می- گردد: سالاری (١٣٨٦)، در پایان نامه خود تحت عنوان «چالش های امنیتی موجود در مرز ایران و ترکیه (مرز خوی) چنین عنوان کرد که کشور ترکیه همسایه شمال غربی ایران، به سبب موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی، داشتن حکومت لائیک ، عضویت در پیمان ناتو، زبان رسمی ترکی، همکاری نظامی اقتصادی و سیاسی با رژیم اشغالگر قدس، مساله ترکیب جمعیتی و پتانسیل کردها در قلمرو ترکیه دارای اهمیت است ، لیکن فعالیت و حضور نیروهای پ. 000 مطابق جدول شماره (٤) چنین استنباط میشود که سطح معنیداری آزمون برای سطح اطمینان ٩٩% کمتر از ١ است و می توان نتیجه گرفت که فرضیه سوم به دلیل ارتباط معنادار بودن تایید میشود، بنابراین می توان گفت که اقدامات دولت ترکیه در کنترل قاچاق سلاح و مشروبات الکلی و کالای قاچاق در تامین امنیت مرزهای مشترک با آذربایجان غربی تاثیرگذار نیست . - با انعکاس مسائل مطرح در مرزهای هر یک از هنگ های مرزی و اهمیت مقابله با این مسائل از سوی مقامات مرزبانی و هنگ های مرزی به شورای تأمین شهرستان ها، استان و حتی شورای عالی امنیت ملی، زمینه های قانونی لازم برای حمایت و پشتیبانی تجهیزاتی، پرسنلی و اطلاعاتی دیگر نیروهای مستقر در منطقه فراهم شود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.