Skip to main content
فهرست مقالات

ﺳﯿﺎﺳﺖ ﺟﻨﺎﯾﯽ اﺳﻼم در ﻗﺒﺎل ﺟﺮاﯾﻢ زﯾﺴﺖ ﻣﺤﯿﻄﯽ

نویسنده:

(10 صفحه - از 49 تا 58)

کلیدواژه ها :

محیط زیست ،سیاست جنایی ،قوانین موضوعه ،فقه اسلام

کلید واژه های ماشینی : محیط زیست ، سیاست جنایی اسلام ، اسلام ، حفاظت از محیط زیست ، قرآن کریم ، حفظ محیط زیست ، زیست‌محیطی ، سازمان حفاظت محیط زیست ، جرایم زیست‌محیطی ، محیط زیست و جرائم زیست‌محیطی

اصلی ترین منبع اعتقادی مسلمانان ، قرآن کریم و سپس منابع روایی پیشوایان معصوم (ع ) است . ازاین رو، در بیشتر موارد، به قرآن کریم ،روایت های برگرفته از منابع اصیل فقه امامیه ایضا موضوع های پیشگیرانه مختلف محیط زیست از نظر علمی و شریعت اسلام ، در حد توان ، مطرح و بررسی می شود. و در برخی موارد، به منابع روایی اهل سنت استناد خواهد شد. اهمیت این پژوهش در آن است که خواننده با خواندن آن متوجه خواهد شد پیش از آنکه دانشمندان غربی به مسائل مختلف زیست محیطی بپردازند، دین اسلام ، قرن ها پیش تر، به این امر توجه داشته و اقدامات پیشگیرانه آن را به طور کامل بیان کرده است . معذالک حفظ محیط زیست ، پاسخ به یکی از نیازهای امروز جامعه برای نگاهداری بیشتر از محیط زیست و رعایت حقوق عمومی است و تخریب محیط زیست معلول نابرابریهای اجتماعی و استفاده های غلط از طبیعت و یکی از عوامل تضییع حقوق انسانهاست . به عبارت دیگر، انسان همان گونه که حق استفاده و بهره مندی از محیط زیست سالم را دارد، مسوولیت درست استفاده کردن از آن را نیز بر عهده دارد .با نگاهی به وضعیت فعلی محیط زیست ، در مییابیم که انسانها در بهره برداری از طبیعت و محیط زیست به مسوولیت خود در حفظ و حراست از آن به درستی عمل نکرده اند. از این رو می توان با تدوین قواعد و مقررات داخلی و بین المللی و تاسیس نهادهای قضایی اختصاصی رسیدگی کننده به مسائل زیست محیطی اقدام مناسبی در جهت سیاست جنایی زیست محیطی بشمار آید.

خلاصه ماشینی:

"١٣- سیاست جنایی اسلام در واکنش به جرایم زیست محیطی قانون گذار اسلامی در قانون آیین دادرسی کیفری سازمان های مردم نهادی که اساسنامه آنها در زمینه حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی، میراث فرهنگی و بهداشت عمومی باشد، بعنوان اعلام کننده جرایم ارتکابی معرفی کرده است . / نمودار ١- سیاست های کیفری و جنایی مجموع اقدامات پیشگیرانه در قبال جرایم زیست محیطی : - مفهوم شناسی از محیط زیست و سیاست جنایی اسلام - رویکرد اسلام و فقه درباره محیط زیست - پدیده های آلودگی محیط زیست و طبیعت در قرآن و روایات - حفظ محیط زیست از نظراسلام - اهمیت و جایگاه حقوقی محیط زیست - رویکرد پیشگیری غیرکیفری نسبت به جرایم زیست محیطی / نمودار ٢- پدیده های آلودگی محیط زیست و طبیعت در قرآن و روایات / نمودار ٣- عوامل آلودگی و تخریب محیط زیست (رجوع شود به تصویر صفحه) نمودار ٤- انواع آلودگیهای زیست محیطی / نمودار ٥- راهکارهای حفاظت از محیط زیست از منظر اسلام ١٨ - نتیجه حفظ محیط زیست ، پاسخ به یکی از نیازهای امروز جامعه برای نگاهداری بیشتر از محیط زیست و رعایت حقوق عمومی جامعه است و تخریب محیط زیست معلول نابرابریهای اجتماعی و استفاده های غلط از طبیعت و یکی از عوامل تضییع حقوق انسان هاست ."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.