Skip to main content
فهرست مقالات

تاثیر تکنیک حذف بهانه ها در کاهش نرخ تخلفات رانندگی

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (17 صفحه - از 113 تا 129)

کلیدواژه ها :

پیشگیری وضعی ،تخلفات رانندگی ،شهر کرمانشاه ،تدابیر پیشگیری وضعی ،تکنیک حذف بهانه ها

کلید واژه های ماشینی : کاهش نرخ تخلفات رانندگی ، کاهش نرخ تخلفات رانندگی مؤثر ، جرم ، تخلفات رانندگی در شهر کرمانشاه ، تاثیر تکنیک حذف بهانه‌ها ، پیش‌گیری ، بروز تخلفات رانندگی شهر کرمانشاه ، سیاست جنایی ، پیش‌گیری وضعی ، پژوهش

پیشگیری وضعی به عنوان یکی از روشهای پیشگیری، به مجموعه تدابیری اطلاق می شود که کاهش و حذف موقعیت ها و فرصت های ارتکاب جرم را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است . یکی از دلایل استقبال از این نوع پیشگیری، ناکارآمدی پیشگیری اجتماعی است . هدف از این پژوهش ، تعیین نقش تکنیک حذف بهانه ها از بروز تخلفات رانندگی در شهر کرمانشاه می باشد. روش تحقیق در این پژوهش از نوع روش پیمایشی با استفاده از پرسش نامه بوده و جزء تحقیقات کاربردی محسوب می شود. جامعه آماری این پژوهش شامل ٧١ نفر از کارشناسان ١١٣ راهنمایی و رانندگی شهر کرمانشاه بوده و نمونه آماری این پژوهش برابر با حجم جامعه (تمام شمار) می باشد که در این پژوهش به سئوالات پرسش نامه پاسخ دادهاند. یافته های این پژوهش نشان می دهند که : میانگین پیشگیری وضعی از بروز تخلفات رانندگی شهر کرمانشاه با اختلاف ٠.٦٠ امتیاز بالاتر از حد متوسط جامعه گزارش شده است که بیانگر آن است که پیشگیری وضعی در پیشگیری از تخلفات رانندگی در شهر کرمانشاه موثر می باشد.

خلاصه ماشینی:

"عده ای از جرم شناسان ، پیشگیری وضعی را مجموعه اقداماتی می دانند که با محدودیت اشکال خاصی از جرم و با اتخاذ تدابیری از قبیل مدیریت ، طراحی یا مداخله ی فوری به صورت هدفمند و دائمی اجرا می شوند، به گونه ای که تا حد ممکن موقعیت ها و فرصت های جرم را کاهش داده و خطرات آن را که توسط طیف وسیعی از بزه کاران ، ملموس و عینی است ، افزایش می دهد به تعبیر این جرم شناسان ، پیشگیری وضعی از جرم به دنبال کاهش فرصت ها برای گروه های خاصی از جرایم همراه با افزایش خطرات و مشکلات ارتکاب چنین جرایمی و کاهش سود ناشی از آن است (نجفی ابرندآبادی ، ١٣٨٢: ٦٥). ریموند گسن ، جرم شناس فرانسوی ، برای پیشگیری ، یعنی اقدام نسبت به عوامل و فرایندهای بزه کاری ، معیارهای چهارگانه ای تعریف می کند و معتقد است که "پیشگیری شامل مجموعه تدابیر سیاست جنایی - به استثنای تدابیر نظام کیفری - می شود که غایت انحصاری یا لااقل جزیی آن ، تهدید امکان وقوع مجموعه اقدام های مجرمانه از طریق غیرممکن کردن ، دشوارتر کردن یا کمتر محتمل کردن آنهاست " (نجفی ابرند آبادی ، ١٣٨٢: ٢٢). در این تحقیق نشان داده شده است که محیط سکونت ، نقش اثرگذاری بر روی تکرار جرم افراد دارد و بدین ترتیب پژوهش گران به اهمیت فرصت های مناسب برای ارتکاب جرم و موقعیت های پیش از بزه کاری پی بردند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.