Skip to main content
فهرست مقالات

امنیت روانی در فضاهای آموزشی هوشمند

نویسنده:

(10 صفحه - از 9 تا 18)

کلیدواژه ها :

امنیت روانی ،مدارس هوشمند ،کالبد معماری ،فضاهای یادگیری

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، مدارس ، مدارس هوشمند ، فناوری اطلاعات ، تکنولوژی‌های نوین آموزشی ، فضاهای آموزشی هوشمند ، معماری ، اصول طراحی مدارس هوشمند ، کودک ، طراحی

امروزه بهره گیری از تکنولوژی های نوین آموزشی برای تدریس علوم مختلف در مدارس ، هنرستان ها و مراکز آموزش عالی، به عنوان یک اصل مهم ، در دستور کار ارگان های مربوطه در تمامی کشورهای پیشرفته قرار گرفته است . با توجه به رشد سریع تکنولوژی های آموزشی در عصر حاضر، جامعه اطلاعاتی آینده نیز نیازمند مکان هایی است که در آن جا بتوان فناوری اطلاعات را به صورت خلاقانه ، در جهت رشد و توسعه روند آموزشی علوم مختلف به کار برد. در کشور ما نیز در سال های اخیر سعی شده است که با تجهیز مدارس به امکانات و تجهیزات مدرن آموزشی، گام هایی برای استفاده از تکنولوژی های نوین آموزشی برداشته شود و این مدارس به نام مدارس هوشمند در کشور شناخته شده اند. اما سوالی که در این رابطه در ذهن انسان به وجود می آید این است که "آیا امر هوشمند سازی مدارس ، با تجهیز کردن مدارس بی روح و فرسوده دهه های گذشته محقق می شود؟ یا استفاده از این امکانات و تجهیزات مستلزم فضاهایی است که به صورت هوشمند طراحی شده و هماهنگ با تکنولوژی های نوین آموزشی باشد؟". با توجه به عدم وجود پژوهش هایی که منجر به نتیجه گیری کلی در رابطه با فرم ساختمان ، ارتباطات فضایی و چگونگی تاثیر تکنولوژی های جدید در اصول طراحی مدارس هوشمند، انجام چنین پژوهشی ضروری به نظر می رسد. نتایج حاصل از پژوهش حاکی از آن است که یک مدرسه هوشمند، علاوه بر استفاده از تکنولوژی ها و فناوری های نوین ، باید دارای ساختمانی باشد که کاملا هوشمند طراحی شده است و عواملی چون استفاده از سیستم های الکتریکی و تاسیساتی هوشمند، هم چنین استفاده از نورپردازی، رنگ پردازی و به طور کلی ایجاد امنیت روانی در طراحی این ساختمان ها بسیار موثر خواهد بود.

خلاصه ماشینی:

"این نحوه آموزش باعث می شود که هر دانش آموز مطالب مورد نظر را هم از لحاظ تئوری و هم از نظر عملی درک نماید و بداند اگر در آینده به مشکلی برخورد کرد، منابع او در راستای دسترسی به اطلاعات برای رفع مشکل کجا است [٧] ١٠- نقش محیط کالبدی در پویایی آموزش و پرورش نوین اگرچه معلم خوب در شرایط نامناسب نیز می تواند موثر واقع شود، اما شکی نیست که فضا و تجهیزات آموزشی مناسب در کیفیت تدریس او بسیار موثر است . ٧-پیشینه تحقیق جدول شماره ٣: برخی مطالعات انجام شده توسط نویسندگان ایرانی در رابطه با فضاهای آموزشی در توالی زمانی مختلف سال نویسنده گان عنوان منبع نتیجه گیری 1387 محمودی، جعفر- ناچیلگر، سروش - ابراهیمی، بابک - صادقی مقدم ، محمدرضا بررسی چالش های توسعه مدارس هوشمند در کشور فصلنامه نو آوری های آموزشی، شماره ٢٧، سال هفتم ، ص ٦٢ بهره گیری از فناوری اطلاعات در فرایند یادگیری به صـورت یک رسـانه ، باید شـالوده و سـاختار یادگیری را تغییر دهد و این امر فقط در ارتباط مســـتقیم با تغییر نقش های معلم و دانش آموز، و تحولات ســـاختاری در محتوای آموزشی امکان پذیر است ."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.