Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نقش فرهنگ در احیا محلات تاریخی (با تاکید بر رویکرد محله فرهنگی)

نویسنده:

(12 صفحه - از 43 تا 54)

کلیدواژه ها :

فرهنگ ،احیا ،محله فرهنگی ،فرهنگ شهری ،محله تاریخی

کلید واژه های ماشینی : بازآفرینی ، نقش فرهنگ در احیا محلات ، احیا ، رویکرد محله فرهنگی ، احیا محلات تاریخی ، محله فرهنگی ، بررسی نقش فرهنگ در احیا ، مکان ، هنر ، کالبدی

تلاش برای یافتن بهترین رویکرد و راه حل جهت احیا بافت ها و محلات تاریخی، چالش بسیاری را خصوصا در دهه های اخیر در میان تمامی کسانی که به نوعی با شهر و شهرسازی درگیر هستند، برانگیخته است ؛ در نتیجه در این راستا، رویکردهای متفاوت با دستاویزهای مختلف ، به شکل موفق یا ناموفق مطرح شد. پژوهش حاضر در راستای این جریان ، به بررسی نقش فرهنگ به عنوان یکی از مولفه های مهم که در سال های اخیر در حوزه های مختلف شهری و از جمله مرمت و بازآفرینی بافت های تاریخی، بسیار مورد توجه و استفاده قرار گرفته ، پرداخته است . در این راستا ابتدا با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی و با بهره گیری از مطالعات کتابخانه ای، به بررسی ادبیات و مفهوم فرهنگ و فرهنگ شهری پرداخته و سپس سیرتحول به کارگیری آن در فرآیند بازآفرینی بیان شد. پس از آن رویکرد محله فرهنگی به عنوان متاخرترین رویکرد در این زمینه ، به طور خاص مورد مطالعه قرار گرفت . با مطالعه ادبیات مشخص شد که این رویکرد معیارها و اصولی را در سه بعد فرم (کالبد)، عملکرد و معنا با توجه و تاکید ویژه بر فرهنگ و هنر خصوصا در بعد کارکرد و معنا مشخص کرده و بر محتوای فرهنگی از دل تاریخ ، میراث و پتانسیل های خود مکان تاکید میکند. با بررسی و مطالعه دقیق این معیارها در واقع میتوان آن ها را با بسیاری از کیفیت های مختلف طراحی شهری (کیفیت های محیطی) و نیازمند مکان سازی معادل دانست .. بنابراین میتوان انتظار داشت که با به - کارگیری چنین رویکردهایی، زیرساخت و محتوایی کارآمد مبتنی بر فرهنگ و هنر، تاریخ و میراث مکان ایجاد میشود که حضور این مولفه ها نقش مهمی را در باززنده سازی هویت و معنا ایفا میکند. ضمن آنکه پویایی و حیات اقتصادی نیز به واسطه کاربری ها و فعالیت های مختلف بازگشته و به لحاظ کالبدی نیز پاسخگوی نیازها و عملکردها خواهد بود.

خلاصه ماشینی:

"از دهه ١٩٩٠ به دنبال چرخش فرهنگی که در همه زمینه ها و گفتمان های شهری اتفاق افتاد، توجه به فرهنگ و بهره گیری از آن در رویکردهای حفاظت و توسعه و خصوصا بازآفرینی شهری ١ این مقاله برگرفته از پایان نامه کارشناسی ارشد عاطفه شاکرمی با موضوع " راهنمای طراحی فضای شهری محله دردشت مبتنی بر محله فرهنگی به عنوان رویکردی برای بازآفرینی شهری" با راهنمایی دکتر محمود قلعه نویی و مشاوره مهندس امیر محمد معززی مهر طهران در دانشگاه هنر اصفهان است . (پوراحمد، حبیبی و کشاورز، ١٣٨٩؛ حاجی پور، ١٣٨٥؛ حبیبی و مقصودی، ١٣٨٦؛ حبیبی، پوراحمد و مشکینی، ١٣٨٦؛ لطفی، ١٣٩٠) در واقع از دهه ١٩٨٠ میلادی و به دنبال رکود اقتصادی شدید و پیامدهای ناگوار آن نظیر افزایش فقر و بزهکاری، تلاش برای رفع مسائل و معضلات شهری و بهبود شرایط در همه زمینه ها خصوصا بعد اقتصادی، رقابت گسترده ای را میان شهرها بر سر نمایش ویژگیهای خاص فرهنگی، عملکردی، فیزیکی، اجتماعی و بهره گیری از آن ها جهت توسعه و تجدید حیات اقتصادی، اجتماعی، انسانی، فیزیکی و جذب سرمایه وگردشگر برانگیخت . ٥١) در حقیقت در این مدل فعالیت های فرهنگی در توسعه استراتژیک یا سطح برنامه ریزی جامع به شکلی کامل ادغام نشده و مداخله اغلب در مقیاس کوچک است : مانند یک برنامه هنر عمومی برای یک پارک تجاری؛ (٢٠٠٤:٥ ,Shaw &Evans ) در این نگاه بازآفرینی با رویکرد اصلی آبادگری، فرهنگ را صرفا نوعی «کاربری» قلمداد میکند که در چارچوب برنامه ریزی شهری، میتواند سطوحی را به خود اختصاص دهد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.