Skip to main content
فهرست مقالات

الگوی ساختاری – تفسیری مشارکت زنان در تامین امنیت در سیره ی پیامبر اعظم (ص)

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (19 صفحه - از 114 تا 132)

کلیدواژه ها :

صدر اسلام ،مشارکت زنان ،پلیس ،پیامبر(ص ) ،تامین امنیت

کلید واژه های ماشینی : زنان ، پیامبر اعظم ( ص ) ، – تفسیری مشارکت زنان ، ماتریس ، مدل ، سیره‌ی پیامبر اعظم ، اسلام ، تأمین امنیت در سیرة پیامبر ، پلیس ، الگوی ساختاری – تفسیری مشارکت

امنیت به معنای استقرار نظم ، قانون و عدالت ، از بارزترین جلوه های بالندگی جوامع است که بستر رشد، توسعه و ثبات اجتماعی را فراهم می کند. این امر در همه نظام های سیاسی و اجتماعی از اولویت بسیار بالایی برخوردار است و همواره در کانون توجه و اهتمام حکومت ها قرار دارد. زنان به عنوان نیمی از جمعیت هر جامعه نقشی ارزشمند و مثال زدنی در عرصه های مختلف ، ازجمله امنیت ایفا می کنند. با توجه به اینکه نقش زنان در تامین امنیت در سیرة پیامبر (ص ) از جایگاه ویژه ای برخوردار است ، موضوع یادشده در این نوشتار مورد کنکاش قرار گرفت . مقاله حاضر تلاش می کند با استفاده از رویکرد کیفی ، به روش مدل سازی ساختاری - تفسیری (ISM) که مدلی علمی برای کشف رابطه منطقی میان عناصر یک نظام است ؛ مولفه های استخراج شده از منابع حدیثی و تاریخی را به صورت تعاملی در یک مدل جامع عرضه کند و جایگاه زنان را در تامین امنیت در سیرة پیامبر (ص ) تبیین کند. در این پژوهش ، اطلاعات اولیه با بهره گیری از اسناد معتبری چون مغازی ، طبقات کبری ، نهج الفصاحه و بحارالانوار استخراج شد و سپس مفاهیم مرتبط با نقش زنان در تامین امنیت به روش تحلیل محتوا استنباط شد. در این تحقیق ، به منظور تکمیل معیارهای احصاء شده و تعیین ارتباط میان آن ها از ٣٣ نفر از خبرگان مصاحبه به عمل آمد. مهم ترین رهنمود این پژوهش ، ناظر به لزوم اهتمام به نقش بی بدیل زنان در تامین امنیت جامعه در ابعاد مختلف آن است . کارکردهای غیرقابل انکار نیروی زنان در تامین امنیت به عنوان یک ظرفیت اجتماعی بدون جایگزین ، می تواند مکملی ارزشمند برای نیروی مردان به حساب آید. این امر مستلزم توجه ویژة نهادهای متولی امنیت کشور به این منبع انسانی مهم و سیاست گذاری در جهت استفادة بهینه از ظرفیت یادشده است .

خلاصه ماشینی:

"نام برخی از این زنان عبارت است از: صفیه بنت عبدالمطلب خواهر شریف حمزه سیدالشهدا(ع )؛ ام ایمن از زنان بسیار شجاع که نامش زینت بخش تاریخ جنگ های زمان رسول الله (ص ) است ؛ ام عطیه انصاری که علاقۀ شدیدی به شرکت در جنگ ها داشته و حداقل در هفت غزوه بزرگ شرکت کرد؛ ام عماره (نسیبه )؛ هند بنت عمروبن حزام ؛ سلمی کنیز پیامبر(ص )؛ امیه بنت قیس از زنان مهاجر و مؤمنه به اتفاق تنی چند از دیگر زنان بنی غفار، ام سنان اسلمیه از محبان اهل بیت عصمت و طهارت و شیرزنی باهمت و شجاعت که به همراه زوجه بزرگوار رسول الله (ص ) ام سلمه و دیگر زنان پارسا و متعهد در جنگ خیبر مسئولیت امور درمان و مراقبت از مجروحان و جمع آوری و رساندن مهمات به مجاهدان ، نگهبانی و حراست از اردوگاه و اموال مسلمانان و دادن روحیه و ترغیب و تشویق رزمندگان به ادامۀ نبرد را بر عهده داشتند (ابن هشام ، ١٣٧٥، ج ٣، ص ٣٥٧). پیشنهادها همان گونه که در ماتریس تحلیل قدرت نفوذ و وابستگی قابل مشاهده است ؛ یک شاخص از پنج شاخص احصاء شدة مرتبط با سیرة پیامبر اعظم در مشارکت مستقیم و غیرمستقیم زنان در تأمین امنیت جامعه اسلامی و مفهوم متناظر با آن یعنی مشارکت زنان در مأموریت های عملیاتی پلیس در جایگاه متغیرهای نفوذی و چهار شاخص دیگر به همراه مفاهیم متناظر آن ها در ارائه خدمات امدادی ، فنی ، مشاوره ای و اداری در ردیف متغیرهای پیوندی قرار گرفته اند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.