Skip to main content
فهرست مقالات

نقش انفاق در سلامت معنوی از دیدگاه قرآن و روایات

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (26 صفحه - از 139 تا 164)

کلیدواژه ها :

قرآن ،حدیث ،انفاق ،سلامت معنوی ،کارکرد تربیتی

کلید واژه های ماشینی : انفاق ، نقش انفاق در سلامت معنوی ، قرآن ، انسان ، خدا ، سلامت معنوی از دیدگاه قرآن ، سلامت روان ، مال ، خداوند ، روان

مقدمه : «انفاق » ودیعه ای الهی از عرش کبریایی برای انسان خاکی است که در آن ، انسان در این عمل از یکسو نظر به وجود الهی و از دیگر سوی، نگاه به خلق خداوند دارد. «انفاق » در منابع اسلامی معنای عامی داشته که اعم از اعطای مادی است و نقش به سزایی در آرامش و سلامت معنوی انسان دارد. بر این اساس هدف نوشته حاضر تبیین کارکردهای تربیتی انفاق و نقش آن در سلامت معنوی از دیدگاه قرآن و روایات میباشد. روش : این تحقیق میان رشته ای با رویکرد قرآنی ـ روایتی و با بهره گیری از شیوه تحلیل مفهومی انجام گردیده است . یافته ها: اگرچه «انفاق » در ظاهر کاسته شدن از داشته های مادی انسان است ، اما در باطن باعث ارتقای روحیه شادکامی و موجب سعادت اخروی است که با ایجاد مولفه های شناختی و رفتاری و سلب مولفه های منفی از انسان سلامت روح و روان را به ارمغان میآورد.

خلاصه ماشینی:

"نقش انفاق در سلامت معنوی از دیدگاه قرآن و روایات حسین خاکپور١ پریسا اجنگان ٢ مریم لطفی مهروئیه ٣ 1 چکیده مقدمه : «انفاق » ودیعه ای الهی از عرش کبریایی برای انسان خاکی است که در آن ، انسان در این عمل از یکسو نظر به وجود الهی و از دیگر سوی، نگاه به خلق خداوند دارد. بحث و نتیجه گیری: «انفاق » با تقویت وجدان اجتماعی و روحیه همدلی با ایفای «نقش تقویتی»، در کنار ایجاد الفت و گسترش تعاملات انسانی که به نقش تکاملی نامبردار است و نیز با درمان بیماریهای بخل و مال دوستی و سایر نقش های دیگر، تأثیر بالایی در ارتقای سلامت معنوی فرد و جامعه دارد و کارکردهای آن در دو شکل ایجادی و سلبی تجلی میگردد. برخی میپندارند با بخشیدن ، چیزی از آن ها کم میشود، اما همانطور که در قرآن کریم آمده است ، کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق میکنند، همچون کسانی هستند که بذری را میافشانند و آن بذر هفت خوشه برویاند که در هر خوشه ، یکصد دانه باشد و خداوند آن را برای هر کس که بخواهد، دو یا چند برابر میکند (بقره : ٢٦١). انفاق با تقویت وجدان اجتماعی و روحیه همدلی با ایفای «نقش تقویتی»، در کنار ایجاد الفت و گسترش تعاملات انسانی که به «نقش ایجادی» نامبردار است و نیز با درمان بیماریهای بخل و مال دوستی و سایر نقش های دیگر تأثیر بالایی در ارتقای سلامت روحی و معنوی فرد و جامعه دارد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.