Skip to main content
فهرست مقالات

تبیین مراقبت معنوی در سطوح مختلف پیشگیری

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (19 صفحه - از 165 تا 183)

کلیدواژه ها :

ارزشیابی ،پیشگیری ،سلامت معنوی

کلید واژه های ماشینی : سلامت معنوی ، بیمار ، پزشکی ، ارتقای سلامت معنوی ، ارتقای سایر ابعاد سلامت ، ارزیابی ، علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران ، معنویت ، تبیین مراقبت معنوی در سطوح ، مراقبت سلامت معنوی در سطوح

ارتقای سلامت معنوی به دو طریق قابل اجرا است : اول افزایش ایمان و معنویت جامعه ؛ دوم این که از سلامت معنوی برای ارتقای ابعاد دیگر سلامت ، یعنی سلامت جسمی، روانی و اجتماعی استفاده شود. از آنجایی که اعتقادات مذهبی انسان بر سبک زندگی و سلامت وی تاثیر میگذارند، صاحبان حرف پزشکی که برای ارتقای سلامت انسان ها تلاش میکنند باید با موضوع سلامت معنوی آشنا باشند. آن ها میبایست با نحوه ارزیابی سلامت معنوی، ارائه مراقبت معنوی به بیماران و یا ارجاع بیمار به روحانیون مذهبی برای مراقبت معنوی آشنا باشند. در این نوشتار، ما مراقبت سلامت معنوی در سطوح مختلف پیشگیری تبیین نموده و اهمیت به کارگیری سلامت معنوی برای ارتقای سایر ابعاد سلامت و روش های سنجش آن را به اختصار شرح میدهیم . در نتیجه ، به منظور حفظ و ارتقای سلامت و خوب زیستی بیماران ، صاحبان حرف پزشکی باید مراقبت های خود را به همه ابعاد یک انسان ، یعنی جسم ، روان و روح وی گسترش دهند.

خلاصه ماشینی:

")، اگرچه تأکید بر این است که ارائه دهندگان خدمات سلامت ، به ویژه پزشکان و پرستاران دارای تواناییهای لازم و کافی برای رفع نیازهای معنوی بیماران خود بوده و به ارتقای سلامت معنوی آن ها کمک کنند، اما بسیاری از صاحبان این حرف به دلایل مختلف به ویژه فقدان دانش ، تجربه و مهارت کافی، عدم اختصاص وقت کافی برای ارزیابی سطح سلامت معنوی و مراقب های معنوی، کم اهمیت شمردن این نوع مراقبت نسبت به این بعد از سلامت انسان بیتوجه هستند (دراپر و همکاران ، ٢٠٠٢ م . ). با توجه به اهمیت به کارگیری سلامت معنوی برای ارتقای سایر ابعاد سلامت و سنجش آن ، مقاله مروری حاضر با هدف تبیین مراقبت های سلامت معنوی در چهار سطح پیشگیری ابتدایی، اولیه ، ثانویه و ثالثیه به منظور افزایش آگاهی جامعه پزشکی کشور در این زمینه تدوین گردیده است . در حالی که برای پیشگیری از بیماریهای جسمی، انواعی از واکسن ها ابداع شده اند که موجب حذف همه گیری بیماریهای واگیر (عفونی) گردیده و کودکان و نوجوانان را از ابتلا به بیماریهای خطرناک مصون نموده است ، ولی روش های پیشگیری ابتدایی برای سلامت معنوی (یعنی جلوگیری از بروز عوامل خطر بیماریهای معنوی) در هیچ جامعه ای به صورت عمومی مورد توجه قرار نگرفته و یا اگر در مواردی اجرا میشود بر اساس سنت و آداب و رسوم و بدون برنامه ریزی منسجم برای این هدف است ."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.