Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی روابط جمهوری اسلامی ایران و بحرین از منظر سازه‌انگاری

نویسنده:

(18 صفحه - از 1 تا 18)

کلیدواژه ها :

شیعه ،ایران ،بحرین ،سازه انگاری

کلید واژه های ماشینی : بحرین ، جمهوری اسلامی ایران ، جمهوری اسلامی ایران و بحرین ، بررسی روابط جمهوری اسلامی ایران ، ایران ، سیاسی ، شورای هم‌کاری خلیج‌فارس ، آمریکا ، آمریکا ، هویت

در نوشتار پیش رو بر آنیم ، روابط دو کشور همسایه ، ایران و بحرین را از دیدگاهی سازه انگارانه موردبررسی قرار دهیم ، سوال اصلی ما این است که آیا وجود هویت شیعی در اکثریت جمعیت بحرین ، بر روابط این دو کشور تاثیرگذار است ؟ فرضیه اولیه ، ازاین قرار است ؛ وجود هویت شیعی در مردم بحرین و همچنین شیعی بودن نظام جمهوری اسلامی ایران که از یک سو همسایه ای پهناور و استراتژیک بوده و از سوی دیگر، در طی قرون گذشته با مردم بحرین روابط نزدیک داشته است . ازاین رو جمهوری اسلامی ایران ، دارای یک قرابت فرهنگی و نژادی با ملت بحرین است که این می تواند یک مولفه تعیین کننده در روابط فی مابین باشد. لذا در این مقاله تلاش می شود در قالب دو گفتار به این مهم پرداخته شود. انتخاب سازه انگاری از این باب بوده که روابط میان این کشور بیشتر برساخته و مبتنی بر مسائل بین الاذهانی است .

خلاصه ماشینی:

"چالش های امنیتی تحولات بحرین برای جمهوری اسلامی ایران : افزایش تنش های قومی و مذهبی: (فرقه گرایی شیعه و سنی) یکی از تهدیدات مهم امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران درنتیجه تحولات بحرین ، بیثباتیها و ناامنی های دوره گذار است ؛ به عبارت دیگر، تغییر نظام سیاسی و انتقال قدرت به رهبران سیاسی جدید در این کشور با تشدید تنش ها و اختلافات قومی و فرقه ای و احتمال بروز جنگ داخلی همراه است که می تواند بر یکپارچگی و مدارای مذهبی به خصوص در میان شیعیان و سنی های منطقه تأثیر گذار باشد. در این راستا، مهم ترین دلایل حضور عربستان در بحرین عبارت اند از: فرافکنی مشکلات داخلی به دخالت های جمهوری اسلامی ایران ، ارسال پیام به معترضان داخلی مبنی بر اتخاذ مشت آهنین در قبال گسترش اعتراضات ، حفظ وضع موجود در بحرین ، پیش گیری از به قدرت رسیدن یک دولت شیعی در بحرین ، تحریک جمهوری اسلامی ایران برای ورود به تقابل نظامی در بحرین ، همچنان این سناریو محتمل است که عربستان با رویکرد بیثبات سازی جمهوری اسلامی ایران ، حمایت خود را از گروه های تروریستی وهابی و سلفی پاکستان ، گروهک های معاند یا شبه نظامیان کرد مخالف نظام مستقر در شمال عراق ، برای انجام اقدامات تروریستی به ویژه در استان های مرزی جمهوری اسلامی ایران ، مانند کردستان و سیستان و بلوچستان ، افزایش دهد (دلاور پور و همکاران ، ١٣٩٠: ١٥)."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.