Skip to main content
فهرست مقالات

رویکرد پیشگیرانه ابوزید بلخی به حوزه سلامت روان (در کتاب مصالح الابدان و الانفس)

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (24 صفحه - از 7 تا 30)

کلیدواژه ها :

پیشگیری ،محیط زیست ،سلامت روان ،خودشناسی ،ابوزید بلخی ،مصالح الانفس

کلید واژه های ماشینی : بلخی ، سلامت روان ، روان ، عامل حفظ سلامت روان پیش‌گیری ، جسم ، محیط زیست ، حوزه سلامت روان ، ابوزید ، درمان ، سلامت جسم و محیط زیست

با توجه به این‌که مهم‌ترین عامل حفظ سلامت روان پیشگیری است، این مقاله با هدف بررسی دیدگاه‌های تاریخی در حوزه سلامت روان، رویکرد درمانی ابوزید بلخی اندیشمند قرن سوم و چهارم هجری را مورد بررسی قرار می‌دهد. روش این پژوهش توصیفی ـ تحلیلی با استفاده از شیوه اسنادی بوده و جامعه این پژوهش علاوه بر منبع اصلی (کتاب مصالح الابدان و الانفس)، منابع مرتبط با دیدگاه ابوزید بلخی و دیگر منابع تاریخ پزشکی است. نتایج پژوهش، بیانگر این است که بلخی ضرورت توجه هم زمان به پیشگیری را در حوزه جسم و روان مورد تاکید قرار داده و آن را مقدم بر درمان می‌داند. از نظر بلخی در پیشگیری در حوزه سلامت روان، سلامت جسم و محیط زیست و پیشگیری و توجه به معنویت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین از منظر این اندیشمند، خودشناسی با تجهیز اندیشه و تفکر در پیشگیری از عارضه‌های نفسانی و تقویت سلامت روان نقش موثری داشته و انسان را در جهت مقابله با عارضه‌های نفسانی تقویت می‌کند.

خلاصه ماشینی:

") بلخی ریشه بسیاری از عارضه های جسمانی را ناشی از مشکلات روانی می داند، وی با زبان یک عالم به اسرار نفس در باب اول مقاله دوم با عنوان (مقدار نیاز انسان به تدبیر مصالح نفس ) ضمن این که تدبیر بیماریهای نفسانی را با نوع تدبیر بیماریهای جسمانی متفاوت میداند از پزشکان معاصر خود که در درمان بیماریهای جسمانی نسبت به خصوصیات روانی بیمار بیتوجه اند، انتقاد میکند و میگوید: «از آنجا که ساختار وجودی انسان از روح و جسم تشکیل میشود، این درآمیختگی موجب میشود زمانیکه جسم بیمار میشود، نفس بخش زیادی از توانایی شناختی و فراگیری خود را از دست بدهد و زمانیکه نفس بیمار میشود، جسم از زندگی لذت نمیبرد و در نهایت دچار بیماری میشود. این مطالعه تخصصی و کل نگری که منجر به ایجاد زنجیره ارتباطی بین سلامت محیط زیست و جسم و روان شد، موجب شد بلخی به فواید پیشگیری و اهمیت تقدم آن بر درمان ، در هر سه حوزه پی برد، البته بلخی پیشگیری بدون شناخت و آگاهی را امکان پذیر نمیداند، زیرا بسیاری از اختلالات جسمانی و نفسانی انسان به جهل او نسبت به عارضه های نفسانی و نقاط قوت و ضعف خویش بازمیگردد و این آگاهی و شناخت است که موجب میشود فرد به ارزیابی صحیح از خویشتن بپردازد، عارضه های روانی خود را بشناسد، اندیشه و تفکر خود را تصحیح و تقویت کند و خود را با توصیه های سلامت روانی مجهز کند تا از بیماریهای روانی در امان و در صورت ابتلا از آن ها در جهت درمان خویش استفاده مینماید."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.