Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی میزان استفاده از مقولات ساختاری روایت و خطابه در گزارش های خبری شبکه خبر

نویسنده:

(36 صفحه - از 197 تا 232)

کلیدواژه ها :

روایت ،خبر ،شبکه خبر ،گزارش خبری ،ساختار خبر

کلید واژه های ماشینی : خطابه ، خبر ، روایت ، مقولات ساختاری روایت و خطابه ، مقوله ، رخداد ، گفتمان ، میزان استفاده از مقولات ساختاری ، آسیب‌شناسی گزارش‌های خبری شبکه خبر ، خبری شبکه خبر

خبر، در معنای عام‌کلمه، بازنمایی رخدادها در بافت گفتمان حاکم بر جامعه است. بنا بر‌این تعبیر، قابل تصور نیست که اخبار و گزارش‌های خبری تابع یا زیرمجموعه گفتمان عمومی جامعه نباشد؛ زیرا در این‌صورت یا به‌ طور‌کلی مورد توجه قرار نمی‌گیرند یا کارکردهای خبری خود را از دست خواهند داد. هدف پژوهش‌حاضر، آسیب‌شناسی گزارش‌های خبری شبکه خبر صداوسیماست. در این پژوهش، مقولات ساختاری خبر در قالب خطابه و روایت در 160 گزارش خبری تحلیل شده است. نتایج نشان می‌دهد که چه مقولات و ویژگی‌هایی در این خبرها مغفول مانده است و برای بهینه‌سازی و پیشبرد کار خبررسانی در شبکه‌خبر، بهتر است بر روی چه مواردی تأکید شود. به نظر می رسد که در این گزارش‌ها به‌ صورت محسوسی مؤلفه‌ها و ساختارهای کلان، متنی یا غایب هستند و یا از تمایز و انسجام کافی برخوردار نیستند. برای مثال، گزارش‌های خبرنگاران شبکه، بسیاری از مقولات عرفی روایت مانند زمان، مکان و طرح‌مسئله را به وضوح بازنمایی نمی‌کنند.

خلاصه ماشینی:

"جدول زیر، جدول عملیاتی شده‌ مقولات است که در تحلیل متون به کار گرفته شده است: 1- الف-تأکید بر طبیعت واقعی رخدادها توصیف مستقیم زبان روشن و بدون ابهام 2- ارائه جزئیات با هدف رفع ابهام 3-سبک زبانی گفتاری و نه نوشتاری 1- 2- شاهدان عینی آگاهی از موضوع 2- استفاده از زبان دیگری برای بازنمایی 1- منابع رسمی مقام مورد نظر از پایگاه بالایی برخوردار باشد 2- مقام مورد نظر به‌صورت مستقیم با موضوع مرتبط باشد 3-مقام مورد نظر بیان خوبی داشته باشد. نقل‌قول 1-کاربرد متناسب و بجای نقل‌قول‌ها 2- میزان کمی نقل‌قول 3- نقل‌قول‌های مرتبط و مؤثر کاربرد تعابیر خلاقانه 1-خلق توصیفات و تعبیرات جذاب در توصیف واقعیت 2-استفاده از تعابیر معروف با رعایت اصل ربط و موضوعیت 3-ادبیات متن گزارش رخداد- محور بودن گزار 1-گزارش خبری باید توصیف یک رخداد باشد 2-نشست‌های سیاسی هم رخدادهای مهم تلقی می‌شوند 3-گزارش‌های بدون رخداد به سختی متنی منسجم هستند ب-خلق ساختار قوی ارتباطی اشاره به رخدادهای قبلی و آینده‌ رخداد 1- اگر قرار باشد که رخداد مورد نظر به خوبی در زمان معنی شود، باید به رخدادهای مشابه قبلی و بعدی آن اشاره کرد 2- اگر رخداد به صورت مکرر وقوع یابد، بیشتر باید به رویه‌های مهم وقوع رخدادها اشاره کرد وارد کردن واقعیت در مدل‌های موقعیتی آشنا 1- مدل‌های موقعیتی آشنا مثال‌های انضمامی برای برقراری ارتباط مخاطب با گزارش است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.