Skip to main content
فهرست مقالات

مقایسه تطبیقی کارایی رژیم مالی قراردادهای بیع ‌متقابل و قراردادهای نوین نفتی ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (35 صفحه - از 79 تا 113)

کلیدواژه ها :

‌قرارداد‌نفتی ،‌نظام ‌مالی ،‌قراردادهای ‌بیع متقابل ،‌قراردادهای ‌نوین ‌نفتی ‌ایران

کلید واژه های ماشینی : قراردادهای بیع متقابل ، قرارداد ، نفتی ، قرارداد نوین نفتی ، بیع متقابل و قرارداد نوین ، پیمانکار ، قرارداد نوین نفتی ایران ، کارایی رژیم مالی قراردادهای بیع ، قیمت نفت ، نرخ بازگشت سرمایه

مقایسه ی کارایی نظام مالی قرارداد بیع متقابل و قرارداد نوین نفتی در مورد یک میدان نفتی به عنوان نمونه ی موردی با استفاده از مدل سازی مالی ، هدف اصلی این پژوهش می باشد. به منظور انجام این مقایسه ، شاخص های نرخ بازگشت سرمایه ، دوره ی بازگشت سرمایه ، شاخص سودآوری و ارزش فعلی خالص برای پیمانکار و برای کشور میزبان ، شاخص سهم دولت به کار گرفته شده است . علاوه بر این ، آنالیز حساسیت بر روی قیمت نفت ، با در نظر گرفتن سه سناریو انجام شده است . هم چنین ، مقایسه ی قرارداد نوین نفتی در حالت همراه با عملیات افزایش /بهبود ضریب بازیافت مدل سازی مالی شده است و با حالت بدون انجام این عملیات از منظر شاخص های مالی مذکور مورد مقایسه قرار گرفته اند. نتایج مطالعه نشان می دهند رژیم مالی قرارداد نوین نفتی نسبت به بیع متقابل برای پیمانکار مطلوب تر است و برای کارفرما نیز با وجود این که سهم دولت میزبان در قرارداد نوین نفتی نسبت به بیع متقابل کم تر شده است ، در عین حال این سهم ، کماکان درصد قابل ملاحظه ای را تشکیل می دهد. در مورد مقایسه ی مدل مالی قرارداد نوین نفتی در حالت همراه با عملیات افزایش / بهبود ضریب بازیافت و بدون آن می توان گفت این امر برای دولت در ایران نسبت به پیمانکار منفعت اقتصادی بیشتری دارد به همین دلیل پیمانکار انگیزه ی کافی برای انجام این عملیات را ندارد و بایستی با انگیزه های بیشتری او را به سمت انجام این عملیات سوق داد.

خلاصه ماشینی:

"دلیل این موضوع آن است که چون در بیع متقابل هزینه ها و حق الزحمه قبل از شروع بازپرداخت ها به طور ثابت مشخص شده اند بنابراین تأثیر قیمت نفت تنها بدین شکل خود را نشان می دهد که اگر قیمت نفت به هر دلیلی کاهش پیدا کند به گونه ای که از سقف مجاز تعیین شده در قرارداد تجاوز کند بازپرداخت به پیمانکار به دوره / دوره های بعدی انتقال می یابد و عدد نرخ بازگشت داخلی پیمانکارکاهش می یابد و در صورتی که به هر دلیلی قیمت نفت افزایش پیدا کند تنها تأثیر مثبت آن برای پیمانکار دریافت به موقع بازیافت هزینه ها و حق الزحمه ی ثابت او می باشد. مسئله ی دیگر بازه های بلند درنظر گرفته شده در جدول فاکتور R هستند که مبنای پرداخت حق الزحمه به پیمانکار است و باعث می شود کارفرما در بازه ای نسبتا طولانی حق الزحمه ی تعدیل نشده ی ثابتی را به پیمانکار ١نتایج مدل سازی مالی قراردادهای نوین نفتی ایران در حالت بدون عملیات افزایش / بهبود ضریب بازیافت نفت و همراه با این عملیات برای دو سناریوی دیگر قیمت نفت در شکل (١) و شکل (٢) پیوست آمده است ."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.