Skip to main content
فهرست مقالات

معرفی زباهنگ به عنوان ابزاری تحول گرا در فرهنگ کاوی زبان

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 47 تا 62)

کلیدواژه ها :

فرهنگ ،زبان ،فرهنگ کاوی زبان ،زباهنگ ،فرا زباهنگ

کلید واژه های ماشینی : زباهنگ ، زبان ، فرهنگ ، فرهنگ کاوی زبان ، زباهنگ ها ، زبان فارسی ، زبان فارسی و انگلیسی نشان ، رشد ، پیش‌قدم ، رفتار

در عصر جهانی شدن و ارتباطات مجازی، فرهنگ اهمیت ویژه ای یافته و رشد و تعالی هر کشور به داشتن فرهنگی غنی و سالم پیوند خورده است. از این رو، با توجه به ارتباط تنگاتنگ زبان و فرهنگ، در این مطالعه سعی شده است تا با معرفی مفهوم «زباهنگ» (زبان+فرهنگ) در مطالعات جامعه شناختی زبان، رویکردی متفاوت و پویا از فرهنگ-کاوی زبان معرفی شود. زباهنگ به ساختارها و عباراتی از زبان اشاره دارد که نما و شمای فرهنگی یک قوم را نشان می دهد. یافتن این زباهنگ ها نیاز به بررسی دقیق قطعات زبانی در بستر جامعه وگاهی تاریخ دارند. در این پژوهش به چند مورد از این زباهنگ ها از قبیل: فردیت پرهیزی، قدرت/احترام محوری، مسوولیت گریزی، صراحت-گریزی، هوش هیجانی افزا و خانواده- محوری اشاره شده است. در پایان، پیشنهاداتی برای استفاده بهینه از این زباهنگ ها در تغییرو تحولات فرهنگی ارایه شده است.

خلاصه ماشینی:

"٣- زباهنگ اگر سخن هالیدی (١٩٧٥، ١٩٩٤) را بپذیریم که زبان محصول تعاملات بشر در طول تاریخ بوده است و همراه با توسعه بشر و رشد فن آوری، زبان مورد نظر هم ایجاد شده است و با نظریه ی سپیر-ورف (پیش قدم و قهاری، ٢٠١٢) موافق باشیم که فرهنگ زبان را تولید می کند و زبان هم اندیشه را و همچنین با ویگوتسکی (١٩٧٨، ١٩٨٦) اتفاق نظر داشته باشیم که زبان واسطه ایست برای درست اندیشیدن و هر چه این واسطه ظریف تر و دقیق تر باشد اندیشه هم به همان میزان دقیق تر می شود، گزافه نخواهد بود اگر ادعا کنیم با مهندسی معکوس و بررسی دقیق هر زبان می توان به فرهنگ هر جامعه چه در حال و چه در گذشته تا حدی پی برد. به عنوان نمونه ، بررسی واژه "حاجی " در زبان فارسی نشان می دهد که این کلمه در گذشته و در زیان فارسی واژهای ارزشی و مذهبی محسوب می شده، ولی به مرور زمان و همگام با تحولات جامعه ی ایران دچار نوعی دگردیسی شده و امروزه گاهی ارزش معنوی خود را از دست داده و به آدمهای متمول اطلاق می شود (پیش قدم و نوروز کرمانشاهی ، زیر چاپ). به عنوان نمونه ، اگر دریابیم که صراحت گریزی و تعارف زیادی باعث کندی روند فکری و رشد ما می شود و یا ممکن است تزویر و ریا را در جامعه ترویج دهد، با آگاهسازی افراد و همچنین تغییر گفتمان زبانی مردم امکان آن فراهم می - شود که این رفتار فرهنگی را اصلاح نمود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.