Skip to main content
فهرست مقالات

خدمات اشتغالزایی در کشور آلمان

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، تسهیلات ، مراکز کاریابی ، خدمات اشتغال‌زایی در کشور آلمان ، آموزش ، خدمات ، کشور آلمان ، اقتصادی ، شغل ، تجربه کشور آلمان اشاره

انقلاب صنعتی و بدنبال آن انقلاب‌ جمعیتی(دموگرافیک)1،شهرهای‌ پرجمعیتی را در سراسر کره زمین‌ بوجود آورد؛به گونه‌ای که پیدایش‌ شهرها و مراکز جمعیتی بیش از دویست هزار نفر و شهرهای نیم‌ میلیون نفر به بالا،پدیده‌ای نو و مخصوص قرون اخیر است. بر این اساس نیازمندیهای صنعت و بیش از همه تأخیر خدمات و ارتباطات‌ مربوط به آن،مفهوم‌"کار و اشتغال‌"را نیز دگرگون کرد. از سوی دیگر افزایش سطح سواد عمومی و تمایل بیشتر مردم جهان به‌ استفاده از امکانات و فراهم آوردن‌ زندگی توأم با رفاه و به تعبیر امروزی‌ آن‌"توسعه اقتصادی‌"و افزایش نقش‌ 2Lبانوان در عرصه سیاسی،اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشورها موجب‌ شد تا آرام آرام مشکل«بیکار»رخ‌ نماید و دولتها را وادار کند تا برای‌ جلوگیری از بحران‌های اجتماعی و سیاسی مستمرا به حل این معضل‌ اقدام نمایند. نقطه مشترک همه شیوه‌های اجرائی‌ عبارت است از"اطلاعات و آموزش‌".بر این اساس شیوهء اجرا بر مبنای اصول‌ آموزش،هدایت و حمایت اثربخش است‌ و برنامه‌ریزی و طراحی نهادها باید به‌ گونه‌ای باشد که امر فوق را میسر سازد. در کشور ما نیز بیکاری،آرام آرام‌ در حال تبدیل شدن به یک‌"بحران‌" است،بنابراین شایسته است که به‌ بررسی جامع و دقیق تجارب سایر 3Lکشورها بپردازیم تا از تلفیق تجارب‌ جهانی با واقعیت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشورمان، راه‌حل‌های مناسب برای مبارزه با این‌ بحران را به دست آوریم. در این مقاله به اختصار به تجربه‌ کشور آلمان اشاره می‌شود.امید که‌ گامی باشد در جهت گردآوری و بهره‌برداری لازم از تجارب ارزنده‌ دیگر کشورها. آلمان یکی از کشورهای توسعه‌ یافته اروپایی است که بویژه در زمینه‌ صنعت،بعد از جنگ جهانی دوم،به‌ پیشرفتهای شایان توجهی دست یافته‌ است. در بررسی‌های انجام شده یکی از مشکلات اساسی این کشور،عدم تطابق‌ افراد آموزش دیده با نیاز کارخانجات‌ و واحدهای مختلف است.با توجه به‌ اختیار افراد در انتخاب نوع رشته‌ تحصیلی،توجه خاصی به تطبیق‌ آموزشهای نظری و تجربی جهت‌ دستیابی افراد به شغل مناسب شده است. ایجاد فرصت‌های شغلی در کشور آلمان،از دو طریق صورت می‌پذیرد: 1-مراکز کاریابی تحت پوشش‌ وزارت کار. 2-وزارت اقتصاد و تکنولوژی. در بخش فعالیتهای مراکز کاریابی‌ عمدتا می‌توان به سیستمهای‌ اطلاعاتی،تشکیلات ویژه برای‌ دانش‌آموختگان،خدمات مربوط به‌ راهنمائی،آموزش و حمایتهای ویژه‌ اشاره نمود.همچنین در بخش اقدامات‌ وزارت اقتصاد و تکنولوژی ایجاد فرصتهای شغلی،از طریق تسهیلات‌ مالی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. خدمات عمومی کاریابی عبارت است از:

خلاصه ماشینی:

"خدمات عمومی کاریابی عبارت است از: 1-سیستمهای اطلاعاتی 1-1-مرکز اطلاعات:در این مرکز متقاضیان کار و کارفرمایان متقاضی‌ نیروی انسانی می‌توانند مستقیما مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایند. افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشته باشند،از کلاس 9 به‌ بعد برای ورود به بازار کار یک دوره‌ آموزش فنی و حرفه‌ای را به نام‌ (Ausbildung) می‌گذرانند؛انتخاب نوع‌ رشته بر اساس تمایل و علاقه فرد است. 2-تیم آموزش عالی: کشور آلمان با توجه به شرایط خاص دانش‌آموختگان-خصوصا هزینه تمام شده تحصیلی برای هر فرد تحصیلکرده-در جذب این افراد به‌ صورت تخصصی عمل می‌نماید. این اقدامات از طریق ارائه‌ آگاهی‌های لازم در مورد رشته‌های‌ مشابه و شغلهایی است که گرایش به‌ رشته تحصیلی افراد دارد. علاوه بر آن‌ مراکز کاریابی با ارائه کمکهای مالی به‌ افراد این امکان را می‌دهد که از آموزشهای مورد نیاز بهره برده و همزمان با تلفیقی از آموزش و کار در به منظور بسط و گسترش دامنه فعالیت و تأمین بازار فروش. وزارت اقتصاد و تکنولوژی: حمایتهای مالی از دو طریق مراکز (به تصویر صفحه مراجعه شود) کاریابی(به صورت خوداشتغالی به‌ همه افراد)و وزارت اقتصاد و تکنولوژی ارائه می‌گردد. در تسهیلات ارائه شده سهم افراد از سرمایه‌گذاری عبارت است از: 51 درصد سهم آورده شخصی 52 درصد تسهیلات بدون تضمین مالی 05 درصد تسهیلات با تضمین دولت تسهیلات ارائه شده(وزارت‌ اقتصادی و تکنولوژی)بوسیله‌ بانکهای دولتی ارائه می‌گردد و فرد با مراجعه مستقیم تقاضای خود را مبنی‌ بر استفاده از تسهیلات دولتی ارائه‌ می‌نمایند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.