Skip to main content
فهرست مقالات

جهانی ‌شدن ارتباطات و تحول در مفهوم دیپلماسی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (دانشگاه آزاد) (12 صفحه - از 25 تا 36)

کلیدواژه ها :

سیاست خارجی ،دیپلماسی فرهنگی ،جهانی شدن ارتباطات ،قدرت نرم و قدرت سخت

hard power ،globalization of communications ،foreign policy ،Soft power ،Cultural Diplomacy

کلید واژه های ماشینی : جهانی شدن ارتباطات ، سیاسی ، جهانی‌شدن ، عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی ، دیپلماسی فرهنگی ، دولت‌ها ، FootNote No = ، < FootNote No ، جهانی شدن ، تحول در مفهوم دیپلماسی

هدف از نوشتار حاضر، بررسی دو مفهوم دیپلماسی و جهانی­شدن و هم­چنین تحلیل تاثیراتی است که دولت­ها درعرصه دیپلماسی و سیاست خارجی از پدیده جهانی ­شدن پذیرفته­اند. بنابراین، سوالی­که در این راستا قابل طرح و ارزیابی می­باشد، این است که جهانی­ شدن چه تاثیری بر سیاست خارجی و به تبع آن دیپلماسی­کشورها گذارده است؟ فرضیه مقاله بدین صورت می­باشد: جهانی­ شدن با بی­اعتبار نمودن عنصر فضا و زمان و هم­چنین گسترش روز­افزون فن­آوری­های ارتباطی و اطلاعاتی، باعث گرایش هر­چه بیشتر کشورها به استفاده از قدرت نرم در سیاست خارجی که به طور ملموس در دیپلماسی فرهنگی تجلی یافته، گردیده است. روش پژوهش توصیفی- تحلیلی بوده و بیشتر دوره زمانی بعد از جنگ سرد را در­بر خواهد گرفت.

خلاصه ماشینی:

"جهانی شدن ارتباطات، دیپلماسی فرهنگی، سیاست خارجی، قدرت نرم و قدرت سخت مقدمه گر‌چه جهانی‌شدن&lt;FootNote No="6" Text=" Globalization"/&gt; و ظهور پدیده‌ای با این عنوان در دهه 1960 میلادی و در دوران پرتنش جنگ سرد به وقوع پیوست، با این وجود مسائل فرهنگی در تجزیه و تحلیل سیاست خارجی و روابط بین‌المللی به دلیل آن‌که ماهیت روابط اجزای تشکیل‌دهنده نظام بین‌المللی را سران دو قطب یعنی ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی (سابق) تعیین می‌نمودند، چندان مورد استقبال قرار نگرفتند. به دنبال برجسته شدن مسائل فرهنگی درعصر جهانی ‌شده امروز و با گسترش فن‌آوری‌های ارتباطی، کشورها هر‌چه بیشتر به استفاده از این ابزار جهت پیشبرد منافع و اهداف ملی خود متقاعد شدند، به نحوی که امروزه شاهد ظهور و تشکیل اتحادیه‌های فرهنگی در عرصه جهانی بوده تا از این طریق زمینه منازعات و چالش‌های بین‌المللی برطرف و موجب هم‌گرایی دولت- ملت‌ها گردد. البته در این جا لازم به توضیح است‌که در حال حاضر نیز با وجود برجسته شدن مسائل فرهنگی در عرصه سیاست خارجی و بین‌المللی باز هم در موارد بسیاری شاهد غفلت و کم توجهی جامعه بین‌المللی نسبت به قدرت تاثیر‌گذاری این مقوله هستیم که سیمون مارک سه دلیل را برای آن مورد شناسایی قرار داده است: نخست، ضعف در توان‌مندی‌های فرهنگی سیاست‌مداران و دیپلمات‌ها؛ از نظر وی دیپلماسی فرهنگی یک کار تخصصی است و وزارت امور خارجه به منظور موفقیت در این حوزه به ناچار نیازمند بهره‌گیری از نهاد‌های فرهنگی و کسب مشورت از آن‌ها است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.