Skip to main content
فهرست مقالات

حرفه گرایی در حسابداری: دیدگاه فرهنگی در کشورهای در حال توسعه: شامل بررسی 12 کشور در حال توسعه

نویسنده:

(3 صفحه - از 46 تا 48)

کلیدواژه ها :

کشورهای در حال توسعه ،فرهنگ‌ ،حسابداری

کلید واژه های ماشینی : حسابداری، کشورهای در حال توسعه، حرفه‌ای، حرفه‌گرایی، اندونزی، بررسی تاثیرات فرهنگ بر حرفه‌گرایی، مالزی، بحرین، فرهنگی، ارزش‌های فرهنگی هافستد

هدف:بررسی تاثیرات‌ فرهنگ بر حرفه‌گرایی‌ در 12 کشور در حال‌ توسعه با ارزش‌های‌ فرهنگی هافستد(1980) و مدل‌گری(1988). طرح/روش تحقیق/ رویکرد:ارتباط هفت‌ متغیر با مدل قابل آزمون‌ منتج به طبقه‌بندی 12 کشور در حیطه کنترل‌ قانونی تا حرفه‌گرایی‌ شد.داده‌ها از سال‌ 1996 تا 2000 از منابع مختلف گردآوری و 12 کشور از کشورهای در حال توسعه انتخاب و از تجزیه و تحلیل‌ کالستر در طبقه‌بندی این کشورها استفاده شد. نتایج:نتایج حاکی از آن است که کنترل قانونی(مطابق با فرضیات‌گری)در ارتباط با ایران تایید و تا حدی برای‌ بحرین،اردن،عمان و قطر اثبات و برای پاکستان،ترکیه، مالزی و اندونزی رد می‌گردد. محدودیت‌های تحقیق:یکی از مشکلات اصلی این تحقیق، 1L(به تصویر صفحه مراجعه شود) جمع‌آوری داده‌های‌ زیاد از کشورهای‌ گوناگون است. ضرورت تحقیق: یافته‌های این تحقیق، منبع اطلاعاتی در ارتباط با قدرت یا اختیار حسابداری در این کشورها بوده که در بهبود دانش و ادبیات‌ بین‌المللی در ارتباط با حسابداری این کشورها کمک می‌کند. کاربرد:یافته‌های این‌ تحقیق در فرآیند هماهنگ‌سازی در رویه‌های بین‌المللی‌ حسابداری مفید است.

خلاصه ماشینی:

"داده‌ها از سال‌ 6991 تا 0002 از منابع مختلف گردآوری و 21 کشور از کشورهای در حال توسعه انتخاب و از تجزیه و تحلیل‌ کالستر در طبقه‌بندی این کشورها استفاده شد. کلمات کلیدی حسابداری،کشورهای در حال توسعه،فرهنگ مقدمه اثر فرهنگ بر سیستم‌های حسابداری در کشورهای‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) مختلف در سه دهه اخیر موضوع تحقیق بوده است. با کاربرد مدل‌گری و مطالعات فرهنگی هافستد،چارچوب نظری‌ جهت ارزیابی قدرت یا اختیار حسابداری(کنترل قانونی یا حرفه‌گرایی)در کشورهای در حال توسعه بسط و آزمون‌ می‌گردد. در مدل گری،حرفه‌گرایی به عنوان رجحان حسابداران به‌ اعمال قضاوت حرفه‌ای در امور حسابداری تعریف شده که‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) متضمن ایجاد تشکل‌ها قانون‌گذار حرفه‌ای است. حیطه قدرت حسابداری در این کشورها،مطابق مدل گری از کنترل قانونی تا حرفه‌گرایی‌ بوده و رتبه واقعی هر کشور در این حدود قرار می‌گیرد. دلایل انتخاب این کشورها عبارت از این است که‌ همه این کشورها توسط بانک جهانی به عنوان کشورهای در حال توسعه طبقه‌بندی شده‌اند،کلیه این کشورها آسیایی و اکثرا مسلمان هستند از این لحاظ اگر مذهب یک عامل‌ فرهنگی و اسلام مذهب اصلی آنها باشد پس این کشورها اشتراک فرهنگی دارند. تشکل‌های حرفه‌ای،حسابداری و حسابرسی،فعالانه درگیر در توسعه حسابداری و حسابرسی در اکثر کشورها به‌ استثنای عمان و قطر می‌باشند ارزیابی متغیر 1 حاکی از میانگین 38 درصدی بوده که استنباط کافی برای حرفه‌گرایی‌ قوی می‌باشد. داده‌ها نمایانگر آنند که کلیه گزارش‌های سالانه در این‌ کشورها همراه با گزارش حسابرس بوده که اظهار نظر وی در ارتباط با رعایت استانداردهای حسابداری و حسابرسی یا قوانین موضوعه بیان شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.