Skip to main content
فهرست مقالات

توسعه سلامت الکترونیک؛ ضرورتی استراتژیک برای نظام مراقبت سلامت

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 57 تا 70)

کلیدواژه ها :

سلامت الکترونیک ،مراقبت سلامتی

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، سلامت، فناورى اطلاعات و ارتباطات، مراقبت، فناورى اطلاعات و ارتباطات سلامت، فناورى اطلاعات و ارتباطات سلامتى، توسعه سلامت الکترونیک، مراقبتهاى سلامتى، بهداشت، اطلاعات سلامت

مقوله «سلامت الکترونیک» در دو دهه‌ی اخیر در اولویت برنامه‌های کلان توسعه در کشورهای مختلف جهان (اعم از پیشرفته و جهان سومی) قرا گرفته است. در واقع استراتژیستها و سیاستگزاران بخش سلامت با بهره‌گیری از قابلیتهای گوناگون فناوری اطلاعات و ارتباطات، فرآیندهای طرح ریزی، ارائه و ارزیابی مراقبتهای سلامتی را کارآمد و اثربخش‌تر می‌نمایند. در این راستا سلامت الکترونیک نیز یکی از این استراتژیهای کلان مدیریتی است که باید به آن بسیار توجه شود.

خلاصه ماشینی:

"به منظور اطمینان کاربران از مکانیسم تصمیم‌گیری در مورد گردآوری داده‌های شخصی، سایتها باید به دقت و به طور واضح موارد ذیل را مشخص نمایند: - زمانی که کاربران از سایتها استفاده می‌کنند چه داده‌هایی را گردآوری می‌نمایند؟ - چه کسانی در حال تدوین داده‌ها هستند؟ - چگونه سایتها از داده‌ها بهره‌برداری می‌کنند؟ - آیا سایتها داده‌ها را با دیگر سازمانها و اشخاص تقسیم می‌کنند؟ اگر بلی، چه داده‌هایی تقسیم می‌شود؟ - چه سازمانها و افرادی هستند که سایتها آنها را در داده‌ها تقسیم می‌کنند؟ - آیا جلب رضایت و موافقت کاربران به منظور تدوین، بهره‌برداری و تقسیم داده‌های شخصی آنان مطابق با روشهای کاملا تبیین شده برآورده می‌شود؟ - در صورتی که یک بازدید کننده از ارائه داده‌ها اجتناب ورزد این روند چه پیامدی ممکن است داشته باشد؟ سایتهای تجارت الکترونیک ملزم هستند تا زمانیکه در حال مبادلات تجاری هستند، کاربران را از روند کار آگاه ساخته و رضایت ویژه‌ی آنان را به منظور مشارکت در این فرآیند جلب نمایند. لازم به یادآوری است همانگونه که در این پژوهش نیز صادق است، قابلیتهای فناوری اطلاعات و ارتباطات سلامتی یکی از عوامل مهم و مؤثر در انتخاب پزشکان و طرحهای درمانی آنان توسط بیماران بوده است و این موضوع نشان می‌دهد هرچند معضلات عمده‌ای برای استفاده از اینترنت و دیگر فناوریهای اطلاعاتی در حوزه سلامت وجود دارد لیکن در یک نگاه کلی می‌توان دریافت، مزایا و منافع مختلفی که این فناوری دارد بسیار ارزشمند و قابل توجه می‌باشد (7)."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.