Skip to main content
فهرست مقالات

ترجمه: بازخوانی نسبت ها در افکار عمومی و عدالت جهانی

نویسنده:

مترجم:

ISC (32 صفحه - از 215 تا 246)

کلید واژه های ماشینی : بازتوزیع ، سیاسی ، افکار عمومی و عدالت جهانی ، سیاست ، دولت رفاه ، افکار عمومی ، حمایت عمومی از بازتوزیع ، دانمارک ، بازتوزیع داخلی ، حمایت

آزاد سازی اقتصادی و جهانی‌سازی سبب تشدید نابرابری‌ها درون و میان ملت‌ها شده است؛ و باعث شده است که فقر و حقوق بشر در صف اول بحث‌های سیاست جهانی قرار گیرند (Doyle، 1997، pp.422-436; Hurrell&Woods، 1999). این موضوعات به طور فزاینده به عنوان مسائل عدالت جهانی قلمداد می‌شوند، مفهومی که غرض از طرح آن بیان پیامدهای منطقی‌ای است که مسائل اخلاقی برای جهان بینی ما دارند. بحث بر سر عدالت جهانی در حالی که از مرزهای داخلی بین المللی فراتر می‌رود، باز توزیع و مسایل دیگری را در خصوص حقوق در درون و در میان ملت‌ها در شمال و در جنوب مورد توجه قرار می‌دهد (DeMartino، 2000; Shapiro&Brilmayer، 1999، p.2; Thérien، 1999).

خلاصه ماشینی:

"اشنایدرمن و همکارانش‌ (Sniderman and his coauthors,1996) جهت‌ درک سیاست‌های برابری،اینگونه می‌نویسد:توجه به موضوعات در معرض خطر،ضروی است:«در بحث در مورد برابری،که به عنوان یک ارزش در نظر گرفته می‌شود و از ملاحظات رقابتی جداست، قدرت سیاسی برنده یا بازنده نیست،اما در مباحث انتخاباتی حول سیاست عمومی،بحث‌ها درباره اموری‌ است که دولت به شکلی مشخص مجاز و یا موظف به انجامشان است» (p. در عین حال،اگر تودهء مردم آنچه که در داخل به دست آمده است را نیز در نظر بگیرند،حمایت از باز توزیع داخلی احتمالا در بسیاری از کشورها در سطح پایینی قرار می‌گیرد،که این امر تمایل بیشتر به‌ کمک خارجی را ثابت می‌کند. این متغیرها به واسطه اندازه‌گیری‌های‌ مقطعی در مورد حمایت عمومی از بازتوزیع داخلی و بین المللی و شماری از شاخصهایی که فایده آنها در مطالعهء روابط بین سیاست‌های جانبدارانه دولت رفاه و کمک خارجی به اثبات رسیده است،جذب‌ می‌شوند. زمانی که برابری به عنوان یک اصل مهم نهادینه‌ شد،عموم این نتایج را تایید می‌کنند و حمایت از کمک خارجی بالاست؛هنگامی که مسأله این طور نباشد و اختلاف درآمدهای خانگی کماکان مهم تلقی شود،بازتوزیع در داخل بسیار ضروری‌تر خواهد بود و عدالت بین المللی نیز به همین ترتیب کاهش می‌یابد. در جوامعی که اصول دولت رفاه عام‌گرا پذیرفته شده و تحقق یافته‌اند،به نظر می‌رسد که پایبندی به‌ توسعهء بین المللی آسانتر باشد چرا که این امر،طی اصول ثابت شدهء عدالت انجام می‌شود و اینکه‌ مشکلات توزیع داخلی،کمتر مورد تاکید قرار می‌گیرند. بحث مذکور در پژوهش‌های‌ دانشگاهی و نیز در بین اکثر محققانی که پذیرش عمومی نسبت به کمک خارجی را به عنوان گسترش‌ حمایت از بازتوزیع داخلی در نظر می‌گیرند،تبدیل به یک موضوع مهم شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.