Skip to main content
فهرست مقالات

پدیده احساس شیادی

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : پدیده احساس شیادی ، احساس شیادی ، درمان ، مقیاس احساس شیادی کلانس ، هوش ، کلانس ، مقیاس ، موفقیت ، خانواده ، اضطراب

این مقاله به توصیف پدیده«احساس شیادی»می‌پردازد و با استفاده از تازه‌ترین یافته‌های پژوهشی، عوامل مرتبط با بروز و تشدید آن و همچنین ارتباط آنرا با بهداشت روانی مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.در این نوشتار عوامل احساس شیادی و رابطه آن با برخی از سازه‌های شخصیتی، مقیاس‌های ساخته‌شده برای سنجش آن و در نهایت روشهای درمانی آن به‌طور مختصر مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌است.

خلاصه ماشینی:

"مقیاسهای رایج برای سنجش«احساس شیادی» اگرچه هاروی 1 (1981)و کلانس(1985)بطور جداگانه اقدام به تهیه مقیاسی برای پدیده احساس شیادی نمودند، هر دو مقیاس دارای آیتمهای مشترکی به قرار ذیلند:1-ترس از شکست، 2-نسبت دادن موفقیت به شانس، خطا یا جذبه شخصی، 3-تمایل به برجسته‌بودن، و 4-کاهش میزان بازشناسی از طرف دیگران. از نظر کرامول علت این انعطاف پذیری شاید این باشد که آنها از خصوصیاتی مثل خود انتظاری بالا و افراطی، نیاز شدید به منظور جلب تایید دیگران، اضطراب مبهم نسبت به آینده، اجتناب از مشکلات زندگی و عدم پذیرش مسؤلیت برخوردار می‌باشند. مقایسه زنان و مردان در پدیده احساس شیادی بیرد 1 (1990)این پدیده را در میان زنان و مردان از نظر وجود برخی از متغیرهای روانی مورد مطالعه قرار دادند آنها در برخی از این الگوها تفاوتهایی را ملاحظه نمودند، براساس مطالعات این دو، اگرچه در هر دو جنس مبتلا دفاعی بودن و عدم اعتماد نسبت به دیگران وجود دارد اما آنها بطور متفاوتی به این ادراک تهدید از سوی دیگران واکنش نشان می‌دهند. درمان افراد مبتلا به پدیده احساس شیادی احتمالا نیاز به تمرکز بر پویائیهای خانوادگی و تجارب اولیه زندگی دارد، چرا که آنها مصر هستند که با تلاشهای بسیار سخت، شایستگی خود را به دیگران نشان دهند. در گشتالت‌درمانی به مراجع نقشی خلاف احساس فرد داده می‌شود چون افراد مبتلا اعتقاد دارند که منآدم برجسته و باهوشی نیستمدرمانگر سعی می‌کند نقشی مخالف این دیدگاه به او دهد یعنی جمله عکس را بیان کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.