Skip to main content
فهرست مقالات

آهنگ زندگی

نویسنده:

مترجم:

علمی-پژوهشی/ISC (13 صفحه - از 58 تا 70)

کلید واژه های ماشینی : آهنگ زندگی، تفاوت میان آهنگ زندگی مردم، شهر، عابرین پیاده، سرعت، مردم، بیماریهای قلبی، اندازه‌گیری آهنگ زندگی مردم، شاخص، سرعت حرکت عابرین پیاده

آهنگ زندگی لوین رابرت وی.* ارزش و اعتباری که مردم جوامع مختلف و محیطهای گوناگون جغرافیایی برای زمان قایلند با یکدیگر تفاوت دارد. آهنگ زندگی نه تنها در میان مردم کشورهای مختلف بلکه در درون یک کشور نیز یکسان نیست. درک شیوه برخورد مردم با عامل زمان راهنمای بسیار مناسبی در مقایسه و تطبیق فرهنگها می باشد. در این مطالعه با بکارگیری روشهایی ساده و تمرکز بر روی شاخصهایی عمومی نظیر: میزان دقت ساعتهای نصب شده در بانکها، سرعت حرکت عابرین پیاده، سرعت عمل مسئول فروش یک باجه پستی در انجام درخواستی معین و ... اهمیت زمان در نزد مردم شش کشور و 36 شهر بزرگ در ایالات متحده سنجیده شده که بخوبی تفاوت میان آهنگ زندگی مردم را در محیطهای جغرافیایی متفاوت نشان می دهد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی خصوصیات این جوامع امکان مقایسه بین فرهنگهای شرقی و غربی در سطوح‌ اقتصادی متفاوت را به ما می‌دهد،در هر کشور ما اطلاعات را از شهری متوسط و همچنین از بزرگترین شهر آن جمع‌آوری نمودیم(شهر متوسط در اینجا شهری است که جمعیت آن بین 415000 نفر تا 615000 نفر متغیر باشد)ماسه شاخص را به عنوان میزان‌سنجهای سرعت در هر شهر برگزیدیم: اول،ما به عنوان نمونه،میزان دقت ساعتهای بیرونی نصب‌شده در مقابل بانکها را در بخش‌ مرکزی شهر اندازه می‌گرفتیم،پانزده ساعت امتحان شدند و زمانی را که نشان می‌دادند بوسیلهء تلفن با ساعتی که مخابرات گزارش می‌نمود مقایسه کردیم،انحراف از زمان صحیح اندازه‌گیری می‌شد. هریک از این مقیاسهای محاسبه را در نوع خود می‌توان سلیقه‌ای و برداشت شخصی‌ دانست زیرا تعداد افرادی که در محدودهء خاصی ساعت مچی بدست دارند ممکن است تنها بدلیل اهمیت اجتماعی زمان نباشد بلکه می‌تواند نشانه‌ای از مد و یا فراوانی و ارزانی ساعت‌ باشد و یا مثلا نحوهء عمل مأموران پست و کارمندان بانک به مهارت و دانش آنها بستگی دارد همچنانکه به تمایل ذاتی آنها در انجام سریع کارها و یا تعویق و کم‌کاری مربوط می‌شود. به عبارت دیگر اطلاعات‌ نشان می‌دهد که شیوهء زندگی در محیط اطراف هر فرد در صورتیکه آن فرد از نظر خصوصیات‌ رفتاری در گروه الف طبقه‌بندی شده باشد حداقل می‌تواند شاخص خوبی برای پیش‌بینی وقوع‌ بیماریهای قلبی باشد البته این امر به سن نیز ارتباط دارد. چرا مردمی که در محیطهای سریع زندگی می‌کنند برای ابتلا به بیماریهای قلبی مستعدترند؟ بخش عمده‌ای به این دلیل است که سرعت عمل در محیط پیرامون فرد بر افزایش سرعت‌ حرکت در میان مردم بخصوص افراد گروه الف تأثیر می‌گذارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.