Skip to main content
فهرست مقالات

جغرافیا و پست مدرنیسم

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (13 صفحه - از 62 تا 74)

کلید واژه های ماشینی : مدرنیسم ، پست ، پست‌مدرن ، پست‌مدرنیسم ، مدرنیته ، فضا ، جغرافیا و پست‌مدرنیسم ، سرمایه ، تولید ، جغرافیا و پست

جغرافیا و پست مدرنسیم شکویی حسین* * دانشگاه تربیت مدرس در این مقاله به ساختار مباحث مربوط به مدرنیسم و پست مدرنیسم در جغرافیا خواهم پرداخت. به موازات جست و جو و کشف راه های نوین در نحوه اندیشه توسط جغرافی دانان، جغرافیای انسانی در دهه اخیر دگرگونی های سریعی را شاهد بوده است. من از واژه پست مدرنیسم به این دلیل استفاده می کنم که مفهومی از گذشته و حال به دست دهم و نیز الگوی پدید آمده وجود اجتماعی را که همزمان در فضا مشاهده می شود و هم چنین دگرگونی هایی را که به طور کلی در جامعه ما و به عبارت دیگر در شیوه تولید ما رخ می دهد روشن سازم.

خلاصه ماشینی:

"من از واژهء پست‌مدرنیسم به این دلیل استفاده می‌کنم که مفهومی از گذشته و حال به دست دهم و نیز الگوی پدید آمده وجود اجتماعی را که همزمان در فضا مشاهده می‌شود و همچنین‌ دگرگونی‌هایی را که به‌طورکلی در جامعهء ما و به‌عبارت‌دیگر در شیوهء تولید ما رخ می‌دهد روشن سازم. 12حال‌ این سؤال پیش می‌آید که آیا همهء واقعیت‌های جهانی و پدیده‌های جغرافیای انسانی از طریق‌ تلویزیون تولید می‌شوند؟ هابر ماس نظریه‌پرداز برجستهء جهانی،نظر مخالفان مدرنیته را با دقت مطرح می‌نماید و می‌گوید13:آن‌ها که روشنفکری و روشنگری را طرحی شکست‌خورده و ناسودمند دانسته‌اند دو دسته‌اند:یکی کهنه‌گرایان و کهن‌کیشان که داعیهء بازگشت به دوران قبل از مدرنیته را در سر می‌پرورانند و با تأسف از یادمان‌های عصر طلایی گذشته یاد می‌کنند. پیشینه و قلمرو جغرافیای پست مدرن هرچند در جغرافیا،چالش‌های مربوط به پست‌مدرنیسم از دههء 1980 شروع می‌شود اما متأسفانه تا این اواخر،جغرافی‌دانان سراسر جهان به این نوع چالش‌ها توجه چندانی نداشته‌اند و با همان پروژهء روشنگری‌4به دنبال مطالعات خود بوده‌اند. فضامندی فضامندی از مفاهیم خاص جغرافیای پست مدرن محسوب می‌شود و از نظر جغرافی‌دانان‌ به مفهوم تولید اجتماعی فضا و ماهیت مادی آن می‌باشد. در تاریخ بشر،سابقه نداشته است که بازارها و دموکراسی غربی تا این حد در جهان‌ گسترش یابد و چون همهء تحولات ناحیه‌ای شکل جهانی به خود می‌گیرد برخی از جغرافی‌دانان‌ معتقدند که پیشوند (Geo) در اول همهء مطالعات و تحقیقات جغرافیایی به کار گرفته شود. 7-الزامات جهانی تولید کالا و گردش سرمایه نشان می‌دهد که لازم است در همهء نواحی‌ جهان،سرمایه به‌منزلهء اساس تعاریف روشن از فضا و زمان شناخته شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.