Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیلی آماری از شهیدان جنگ

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (14 صفحه - از 259 تا 272)

کلید واژه های ماشینی : جنگ، آمار، دولت، همگرایی، شهیدان جنگ، راه‌های تشخیص میزان همگرایی مردم، ایران، سنی، جغرافیایی شهیدان، دفاع

تحلیلی آماری از شهیدان جنگ کریمی پور یداله,کامران حسن ایران در طول سده بیست، در سه مقطع مورد هجوم ناخواسته بیگانگان قرار گرفت و طی آن تمام با بخش هایی از سرزمین ملی به اشغال در آمد؛ اما نحوه رویارویی دولت و ملت ایران با تهدید های مذکور در این سه برهه، به کلی متفاوت بود. هر چند این تفاوت ها تا حدودی ریشه در فضای سیاسی امنیتی کشور داشت، اما در عین حال از دل مواضع متفاوت شهروندان در این مقاطع می توان به میزان واگرایی همگرایی اتباع ایران به آرمان های دولت پی برد. یکی از راه های تشخیص میزان همگرایی مردم با این آرمان ها، میزان مشارکت و به ویژه فداکاری و جانفشانی آنها در راه هدف های دولتشان است. این پژوهش با استفاده از آمارهای مستند، برای نخستین بار در صدد بر آمده است، تا ضمن تحلیلی آماری از شهیدان جنگ و دفاع هشت ساله، میزان فداکاری مردم در این برهه را به تصویر کشد و چشم اندازی از جغرافیای شهیدان عرضه دارد.

خلاصه ماشینی:

"ید الله کریمی‌پور استادیار دانشگاه تربیت معلم تهران حسن کامران استادیار دانشگاه تهران شمارهء مقاله:537تحلیلی آماری از شهیدان جنگ (به تصویر صفحه مراجعه شود) خلاصه ایران در طول سده بیست،در سه مقطع مورد هجوم ناخواسته بیگانگان قرار گرفت و طی‌ آن تمام یا بخشی‌هایی از سرزمین ملی به اشغال درآمد؛اما نحوهء رویارویی دولت و ملت ایران با تهدیدهای مذکور در این سه برهه،به‌کلی متفاوت بود. (به تصویر صفحه مراجعه شود) نمودار 2 آمار شاهد به تفکیک استان گرچه این نمودار حاکی از پراکنش جغرافیایی شهیدان در تمام استان‌ها است،اما نوعی‌ نابرابری عمیق از نظر تعداد شهدا و درصد آن‌ها به چشم می‌خورد؛که این وضع تا حدود زیادی‌ در نمودار 2 که پراکنش جغرافیایی شهیدان را با توجه به نسبت جمعیت استان‌ها در کل کشور 2 نشان می‌دهد،تعدیل می‌گردد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) نمودار 5 نسبت سنی شهیداننتیجه‌گیری براساس آمار و ارقام مذکور،فاصلهء زمانی بین 1368-1359(1989-1981)در سدهء بیست،از منظر گرایش و همگرایی شهروندان با آرمان‌های دولت مرکزی در قبال تهدید خارجی،باید مؤثرترین سال‌ها قلمداد شوند؛زیرا: 1-برای نخستین بار در طول این سده،ملت ایران در جنگی هشت ساله،حاضر شد برای‌ دفاع از آمارن‌های دولتش،حداقل 3/2% از جوانان مذکر خود را فدا نماید. چنان‌که در طول 94 ماه جنگ،به‌طور میانگین هر ماهه 2272 نفر به شهادت رسیدند؛ (به تصویر صفحه مراجعه شود) نمودار 6 آمار شاهد برحسب جنسیت و وضعیت تأهل 2-این نخستین بار در سدهء بیست و به اغلب احتمال در تمام تاریخ ایران بود که تمام مناطق‌ کشور و کلیهء استان‌ها،شهرستان‌ها و حتی بخش‌ها،بدون استثنا در دفاع از سرزمین ملی شرکت‌ می‌کردند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.