Skip to main content
فهرست مقالات

نقش اشتغال در توسعه شهرهای جدید انگلستان

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (16 صفحه - از 122 تا 137)

کلید واژه های ماشینی : شهرهای جدید، اشتغال، شهرهای جدید انگلستان، محاسبات بازار نیروی کار، مشاغل، جمعیت، نتایج محاسبات بازار نیروی کار، مهاجرت، نرخ مشارکت نیروی کار، نرخ مشارکت نیروی کار محلی

نقش اشتغال در توسعه شهرهای جدید انگلستان اجزاشکوهی محمد* * دانشگاه تربیت معلم سبزوار به طور کلی سیاست احداث سکونتگاه های جدید شهری، از قرن نوزدهم و در کشور انگلستان آغاز شد. در حقیقت توسعه شهرهای جدید، یکی از سیاست های تمرکز زدایی جمعیت و اشتغال در بریتانیا بود. هدف از توسعه این شهرها جذب جمعیت اضافی شهرهای بزرگ بود. به علاوه این شهرها نقشی منطقه ای برای توسعه مناطق عقب مانده ایفا کردند. مطالعه سیاست شهرهای جدید بر بریتانیا می تواند تجربه ای مفید برای مدیریت تغییرات در جمعیت و اشتغال در شهرهای جدید ایران باشد. مطالعه شهرهای جدید در ایران بیانگر آن است که آنها به اهداف جمعیتی شان نرسیده اند. بدین منظور نقش گسترش فرصت های شغلی در شهرهای جدید انگلستان مورد مطالعه قرار گرفت. شهرهای جدید بریتانیا به طور کلی توسط دولت مرکزی به وجود آمده اند. این شهرها با هدف به وجود آمده اند و ویژگی هایی داشتند. این ویژگی ها، در توسعه شهرهای یاد شده نقش مهمی ایفا کرده اند. به منظور رسیدن به اهداف این تحقیق، روش محاسبات بازار نیروی کار مورد استفاده قرار گرفته است. با این روش روابط متقابل بین تغییرات در فرصت های شغلی (تقاضای نیروی کار) و تغییرات در عرضه نیروی کار مطالعه می شود. نتایج محاسبات بازار نیروی کار در شهرهای جدید انگلستان نشان می دهد که مهاجرت به این شهرها با ایجاد فرصت های شغلی در شهرهای مذکور ارتباط دارد. البته نتایج نشان می دهد که سه گروه عمده شهرهای جدید انگلستان که در مراحل متفاوتی از توسعه خود قرار دادند، شرایط اقتصادی متفاوتی دارند. این شرایط اقتصادی در بازار کار این شهرها بازتاب یافته است.

خلاصه ماشینی:

"نتایج محاسبات بازار نیروی کار در شهرهای جدید انگلستان نشان می‌دهد که مهاجرت به‌ این شهرها با ایجاد فرصت‌های شغلی در شهرهای مذکور ارتباط دارد. اشتغال و حرکات جمعیتی 1981-1971 هنگامی‌که در یک ناحیه تعدادی شغل ایجاد شود احتمال دارد تعداد پاسخ‌هایی بالقوه به‌ لحاظ افزایش عرضهء نیروی انسانی روی دهد:اول این‌که جمعیت ساکن در ناحیه مشاغل جدید را کسب نمایند،کسانی که ازنظر اقتصادی جزء نیروی فعال جامعه محسوب می‌شوند و لیکن بیکار هستند و یا ممکن است کسانی که از نظر اقتصادی غیرفعال هستند وارد بازار کار شوند و مشاغل را بگیرند ازاین‌رو سبب افزایش نرخ مشارکت جمعیت در سن کار شوند. در مورد شهرهای جدید،نتایج محاسبات بازار نیروی کار نشان می‌دهد که اثرات ایجاد فرصت‌های شغلی بر روی مهاجرت و نرخ مشارکت نیروی کار محلی،در مراحل مختلف توسعهء شهرهای جدید متفاوت است. جدول 3 نشان می‌دهد که در شهرهای جدید در گروه C مشاغل جدید در طی دههء 1980 ابتدا نرخ مشارکت نیروی کار را افزایش داده است(7/8 درصد)و سپس برروی مهاجرت به این‌ شهرها تأثیر گذاشته است(8 درصد). به‌علاوه،نتایج محاسبات بازار کار نشان می‌دهد که اثر ایجاد مشاغل جدید بر روی‌ مهاجرت و تغییرات در نرخ مشارکت نیروی کار در مراحل مختلف توسعهء این شهرها،متفاوت‌ بوده است. در مورد شهرهای جدیدی که در دههء اول توسعه‌شان قرار دارند ایجاد مشاغل جدید ابتدا مهاجرت را افزایش داده و سپس باعث رشد نرخ مشارکت نیروی کار محلی شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.