Skip to main content
فهرست مقالات

توسعه و مدیریت پایدار حوضه رودخانه ها (هر چشم اندازی نمایانگر روح عصر مربوط به خود می باشد)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (17 صفحه - از 128 تا 144)

کلید واژه های ماشینی : حوضه رودخانه‌ها ، مدیران ، مدیریت ، پایدار حوضه رودخانه‌ها ، توسعه ، آب ، توسعه و مدیریت پایدار ، مدیریت پایدار حوضه رودخانه ها ، اکوسیستم ، توسعه پایدار

توسعه و مدیریت پایدار حوضه رودخانه ها غازی ایران* * دانشگاه اصفهان / پژوهشکده امیر کبیر بسیاری از حوضه های رودخانه ای که هزاران سال محور مدنیتی استوار بوده اند پایداری خود را از دست داده و به مجموعه های اکوسیستمی بسیار ناپایدار و شکننده تبدیل شده اند. چنین فرایندی اساس توسعه پایدار جوامع ساکن در این حوضه ها را به خطر انداخته است. در این مقاله تلاش بر آن است که با استفاده از نتایج مطالعات معتبر ملی و بین‌المللی و به موازات آن، نتایج مشاهدات و تحقیقات میدانی و مطالعات علمی دراز مدت، نگارنده، به تحلیل علل و چگونگی ناپایداری محیطهای رودخانه ای پرداخته و راهبردهایی ارایه نماید که کاربر آنها بتواند توسعه و مدیریت حوضه ها را به سوی پایداری سوق دهد. در این راستا معرفی و تحلیل «مدل فرایند مطالعات» دربرنامه ریزی توسعه و پایدار رودخانه ها یکی از راهبردهای اساسی بوده است که به موازات راهبردهای دیگر ارایه شده است.

خلاصه ماشینی:

"شماره مقال:567توسعه و مدیریت پایدار حوضه رودخانه‌ها اساس توسعه پایدار جوامع ساکن در این حوضه‌ها را به خطر انداخته است. برنامه‌ریزی توسعه و مدیریت پایدار رودخانه‌ها یکی از راهبردهای اساسی بوده است که به موازات‌ نوع نگرش مدیران به رودخانه‌ها و توسعه حوضه آنها به‌گونه‌ای بوده است که اکنون در درحالی‌که حفظ یا تأمین پایداری در حوضه رودخانه‌ها نیازمند توجهی عمیق به نگرشی جامع است که اساس آن برخوردی اکوسیستمی با رودخانه‌ها می‌باشد. (5)- Van Rooy بنابراین مدیریت کامل آب رودخانه‌ها دارای نقشی با چندین عملکرد است(جدول 1) از ارکان مدیریت پایدار حوضه‌های رودخانه‌ای معتقد است که فرضا موفقیت در استفاده از علم‌ دلایل بسیاری را مطرح کرده‌اند که بیانگر ناپایداری توسعه و مدیریت حوضه رودخانه‌ها است و و اجتماعی شود که از اصول مهم توسعه و مدیریت پایدار حوضه‌های رودخانه‌ای است. دستور کار 21 نشست زمین در رابطه با توسعه و مدیریت پایدار حوضه‌های رودخانه‌ای سکوی جهشی برای حرکت در جهت تحقق توسعه پایدار حوضه رودخانه‌ها توسط بسیاری از پیرامون مدلی برای فرآیند تحلیل در مطالعات و برنامه‌ریزی توسعه و مدیریت پایدار مدل فرآیند مطالعات در برنامه‌ریزی توسعه و مدیریت پایدار رودخانه‌ها اصولا در حوضه رودخانه‌ها هنگامی به برنامه‌ریزی نیاز می‌شود که مدیریت رودخانه با باید به این نکته اشاره شود که در بحثهای مربوط به توسعه پایدار در اجلاس ریو به اضافه 10 شکل 2 مدل فرآیند مطالعات در برنامه‌ریزی توسعه و مدیریت پایدار رودخانه‌ها مدیریتی،نیازمند برنامه‌ریزی جامع و کامل در حوضه‌ها است که در این راستا باید معیارهای‌ برنامه توسعه و مدیریت پایدار(به نوعی که در مقاله تعریف و تحلیل گشت)و نیز یک‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.