Skip to main content
فهرست مقالات

کنترل کیفی داده های همدیدی سطح زمین و جو بالا

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (12 صفحه - از 74 تا 85)

کلیدواژه ها :

کنترل کیفی ،گزارشهای همدیدی ،فراسنجهای جوی ،داده های مشکوک ،داده های غلط

کلید واژه های ماشینی : سطح زمین و جو بالا ، کنترل ، گزارش‌های ایستگاه‌های هواشناسی سطح زمین ، دما ، همدیدی ، کنترل کیفی ، هواشناسی سطح زمین و جو ، دیده‌بانی ، نظارت ، هواشناسی

پایه بسیاری از مطالعات در هواشناسی و اقلیم شناسی داده‌های خام دیده‌بانی می‌باشد و وجود خطا یا عدم سازگاری بین میدانهای مختلف می‌تواند در نتایج مطالعات و پژوهشها اثر قابل توجهی داشته باشد. بدون انجام کنترل کیفی و نظارت داده‌ها، تحلیل عینی نقشه‌های هواشناسی با استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای با مشکل مواجه می‌‌شود و محصولات به دست آمده قابل استفاده نیست و چنانچه به عنوان ورودی مدلهای عدیی به کار گرفته شوند، خطاهای فاحشی در برون داد به بار خواهند آورد. برخی از داده‌های هواشناسی که از ایستگاههای همدیدی سطح زمین و جو بالا گزارش می‌شوند به دلایل مختلف دارای خطاهایی هستند و باید قبل از هر گونه استفاده کنترل شده و از داده‌های صحیح جدا شوند. در اینجا فرمول‌بندی و اساس روشی ارایه می‌شود که اطلاعات فوق یا به عنوان داده‌های غلط رد می‌کند. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که با این روش به راحتی می‌توان بر درستی گزارش‌های ایستگاه های هواشناسی سطح زمین و جو بالا نظارت کرد. همچنین در صورت اعمال کنترل کیفی، داده‌های حاصل را می‌توان با اطمینان برای انجام تحلیل عینی در برنامه‌های رایانه‌ای به کار گرفت.

خلاصه ماشینی:

"همین استنتاج برای دما نیز بکار می‌رود hpa 300(یا بالاتر از تروپوپاز) سطوح زیر(به تصویر صفحه مراجعه شود)سلسیوس باشد و چنانچه اختلاف دمای نقطه شبنم محاسبه شده و گزارش شده بیشتر از (به تصویر صفحه مراجعه شود)باشد مشکوک به اشتباه می‌باشد. لایه بین دو سطح استاندارد متوالی(به تصویر صفحه مراجعه شود)و(به تصویر صفحه مراجعه شود) رادر نظر بگیرید(شکل 1) اگر بخش A از گزارش جو بالا در دسترس باشد و جزییات نمای قائم دما در لایه(به تصویر صفحه مراجعه شود)تا(به تصویر صفحه مراجعه شود) مشخص نباشد با فرض این‌که تغییرات دما با LnP در لایه مذکور به‌طور خطی است،محاسبه‌ ضخامت تقریبی لایه(به تصویر صفحه مراجعه شود)امکان‌پذیر خواهد بود و برای محاسبه آن به صورت امکان از دمای مجازی‌ استفاده می‌شود. اگر میزان اختلاف TOL بیشتر باشد حداقل یکی از مقادیر Zi ، (به تصویر صفحه مراجعه شود)یا(به تصویر صفحه مراجعه شود)اشتباه بوده و برای تشخیص آن باید اطلاعات سطوح مجاور نیز استفاده شوند. برای دمای نقطه شبنم نیز همانند رابطه بالا داریم:(به تصویر صفحه مراجعه شود)و برای‌ تغییر فشاری از روش زیر استفاده می‌شود. دسته‌بندی کردن انحراف براساس بزرگی آنها و با استفاده از حدود خطا ERRLIMj مفید خواهد بود بدین ترتیب مقادیر دیده‌بانی شده توسط یک نشان کیفیت، j ،به روش زیر مشخص خواهند شد: (به تصویر صفحه مراجعه شود) درنتیجه در ادامه پردازش داده‌های دیده‌بانی می‌توان براساس نشانهای کیفیتی با آنها رفتار کرد. اختلاف واریانس دو انحراف(به تصویر صفحه مراجعه شود) و(به تصویر صفحه مراجعه شود)،باتوجه به خطاهای دیده‌بانی و همبستگی زمانی و مکانی خطا محاسبه و رابطه زیر به‌عنوان‌ معیار داده‌های صحیح در نظر گرفته می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.