Skip to main content
فهرست مقالات

اعتیاد و رابطه آن با مشاغل شهری

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (14 صفحه - از 91 تا 104)

کلید واژه های ماشینی : اعتیاد، مشاغل، شهر، مواد مخدر، جرایم، شهر بابل، معتادان، اجتماعی، مواد مخدر شهر بابل نشان، سطح محلات شهر بابل رابطه

اعتیاد و رابطه آن با مشاغل شهری نصیری معصومه* * دانشگاه تربیت مدرس، مرکز مطالعات آفریقا در دوران معاصر، گسترش شهرها، رشد جمعیت شهر نشین و افزایش تضاد و همستیزی های اجتماعی- از جمله جرایم و ناهنجاریهای شهری- از پدیده های رایج جوامع بشری است. با این همه، در همه ادوار تاریخی میزان و نوع رفتارهای منحرفانه گروههای اجتماعی ثابت و به یک اندازه نبوده است. همچنین، مناطق و محلات شهری از نظر پراکنش جغرافیایی آسیبهای اجتماعی، چهره ای یکدست و هماهنگ از خود نشان نمی دهند. بررسی های نگارنده در مورد رابطه پراکندگی گروه های شغلی و اعتیاد در شهر بابل در سالهای 1371 تا 1375، نشان می دهد که با افزایش مشاغل علمی تخصصی در سطح محلات شهری، از میزان اعتیاد کاسته می شود و با افزایش مشاغل ابتدایی، بر میزان آن افزوده می گردد.

خلاصه ماشینی:

"پژوهش این دو نشان داد که بیشترین جرایم شهری در بخش مرکزی و مناطق گذار شهر فارگو کانادا مشاهده شده و میان جرایم با درآمد و بهای مسکن‌ ارتباط وجود دارد،به‌طوری که جرم‌خیزترین مناطق در نقاطی قرار دارند که مساکن آنها بهای‌ کمتری دارد و معمولا از انواع مجتمعهای استیجاری‌اند که برای افراد کم‌درآمد احداث‌ شده‌اند. جدول 1 توزیع معتادان شهر بابل برحسب گروههای سنی و جنسی (به تصویر صفحه مراجعه شود) مأخذ:اطلاعات استخراج شده از پرونده‌های دادگستری بابل توسط نگارنده بررسی ساختار سنی معتادان نشان می‌دهد بیشترین میزان رفتارهای منحرفانه در گروههای سنی‌ 20 تا 39 سال رخ می‌دهد؛چنان‌که 55%موارد اعتیاد در این گروه سنی وجود دارد و پس از آن‌ رو به کاهش می‌گذارد. نقشه 2 پراکندگی درصد اعتیاد شهر بابل،1375-1371 (به تصویر صفحه مراجعه شود) برای بررسی دقیق‌تر رابطهء افزایش مشاغل عالی و کاهش اعتیاد،جدول 2 تهیه شده است. چنان‌که در نقشه 3 ملاحظه می‌شود،محله‌های بازیگر کلا،سادات محله و اسلام، اطراف ولی عصر و جوکی محله،کمانگر کلا و شهرک اسلام و بخشی از موزیرج،در این دسته‌ قرار می‌گیرند نقشه 3 پراکندگی درصد مشاغل عالی شهر بابل،1375 (به تصویر صفحه مراجعه شود) درجدول آنالیز رگرسیون رابطهء مشاغل ابتدائی و اعتیاد،رابطه دو متغیر موردبررسی قرار گرفته است. برای بررسی‌ بیشتر رابطه مشاغل ابتدائی و اعتیاد،از فرضیه HO استفاده می‌شود: فرضیه HO :عدم رابطه میان کاهش مشاغل ابتدائی و کاهش اعتیاد فرضیه H1 :کاهش اعتیاد درصورت کاهش مشاغل ابتدائی (به تصویر صفحه مراجعه شود) نقشهء 4 پراکندگی درصد مشاغل ابتدائی شهر بابل،1375 برای آزمون معناداری رابطهء فوق،جدول آنالیز واریانس مشاغل ابتدائی و اعتیاد تهیه شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.