Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی و تحلیل سطوح پایداری در محلات شهر یزد و ارائه راهکارهایی در بهبود روند آن

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (15 صفحه - از 37 تا 51)

کلید واژه های ماشینی : محلات ، محلات شهر یزد ، شهر ، سطوح پایداری در محلات شهر ، تحلیل سطوح پایداری در محلات ، سطح محلات شهر یزد ، توسعه پایدار ، بررسی و تحلیل سطوح پایداری ، محلات پایدار ، توسعه پایدار شهر

بررسی و تحلیل سطوح پایداری در محلات شهر یزد و ارایه راهکارهایی در بهبود روند آن حکمت نیا حسن,زنگی آبادی علی* * دانشگاه اصفهان در این مقاله شاخص های پایداری در سطح محلات شهر یزد و دستیابی به میزان نابرابری های محله ای مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. روش پژوهش «توصیفی - تحلیلی» است که از مدلهای کمی و نرم افزارهای رایانه ای استفاده شده است. برابر بررسی های صورت گرفته، محله صفائیه به عنوان پایدارترین و کشتارگاه ناپایدارترین محلات شناخته شده اند. در مجموع از 45 محله، 4 محله پایدار، 28 محله نیمه پایدار و 13محله ناپایدار بوده اند. محلات پایدار در حومه شهر، با گسترش شتابان شهرنشینی با سکونت اقشار ثروتمند شکل گرفته است. دراین محلات دسترسی به خدمات در زمینه های مختلف مناسب، مساکن استاندارد و امکانات زندگی فراهم است. در حالی که در محلات ناپایدار که اکثر در محدوده بافت قدیم شهر و حاشیه آن واقع شده اند، عدم تطابق افزایش جمعیت با نیازهای خدماتی و اکولوژیکی، مساکن غیراستاندارد، کوچه های تنگ و باریک وکمبود فضاهای باز و سبز بر میزان ناپایداری شدت بخشیده است. بنابراین نیل به توسعه پایدار در اکثر محلات شهر یزد تنها با بکارگیری راهبردهای منطبق بر نقاط قوت وضعف و تقویت شاخص های ضعیف ممکن است. در غیر این صورت نه تنها بازده پایداری محلات ارتقا نمی یابد بلکه روز به روز کاهش یافته و تحت فشار قرار می گیرد.

خلاصه ماشینی:

"شماره مقاله:599بررسی و تحلیل سطوح پایداری در محلات شهر یزد و ارائه راهکارهایی در بهبود در این مقاله شاخص‌های پایداری در سطح محلات شهر یزد و دستیابی به میزان نابرابری‌های‌ ظرفیت زیرساخت‌های شهری در محدوده محلات بافت قدیم و بخش مرکزی شهر به اشباع رسید و در این مقاله شناسایی سطوح توسعه در محلات شهر یزد و دستیابی به میزان نابرابری‌های‌ فرضیه موردپژوهش«میان محلات شهر یزد به لحاظ برخورداری از شاخص‌های پایداری تفاوت‌ جامعه آماری 45 محله شهر یزد براساس تقسیمات کالبدی سازمان مسکن و شهرسازی است. انتخاب این شاخصها مهمترین قدم در مطالعات توسعه و پایداری شهر است. گذشته برای جستجوی کار،فرصت‌های بهتر،ظرفیت زیرساخت‌های شهری در اکثر محلات بافت قدیم شهر یزد به اشباع رسید. جدول 3 رتبه‌بندی محلات شهر یزد براساس شاخص انتخابی توسعه(شاخص‌های تلفیقی) عدد کمی شاخص‌ها در این محلات بیانگر عدم تطابق افزایش جمعیت با نیازهای خدماتی و ارزیابی فضایی و اکولوژیکی از محلات نیمه پایدار با نگاهی به نقشه 1 گواه این واقعیت است که‌ شکاف پایداری بین محلات شهر یزد 8/2 بوده است. گردیده است وضعیت فضای سبز و شبکه ارتباطی در محلات پایدار و حومه شهر مناسب و منطبق‌ 2. تقویت بخش گردشگردی و توریسم در محلات بافت قدیم شهر یزد از طریق احیا و مرمت‌ زیرساخت‌های شهری در اغلب محلات قدیم شهر یزد به اشباع رسید و حتی کاهش یافت. در حالی که محلات ناپایدار اکثر در محدوده بافت قدیم شهر یزد و حاشیه آن‌که‌ اگرچه نابرابری‌های محله‌ای در شهر یزد یک نوع تجانس و همگرایی نسبی بین محلات را در برخورداری از امکانات و تسهیلات توسعه‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.