Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی خشکسالی اقلیمی و امکان پیش بینی آن در شش حوضه واقع در غرب و شمال غرب ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (14 صفحه - از 73 تا 86)

کلید واژه های ماشینی : زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی ، خشکسالی ، سری‌های زمانی میانگین ماهانه شدت ، بررسی خشکسالی اقلیمی ، نقشه‌هایی پهنه‌بندی ماهانه خشکسالی ، نقشه‌های ماهانه پهنه‌بندی شدت خشکسالی ، بارش ، مساحی نقشه‌های ماهانه خشکسالی ، SPI ، شاخص

بررسی خشکسالی اقلیمی و امکان پیش بینی آن در شش حوضه واقع در غرب و شمال غرب ایران لشنی زند مهران,تلوری عبدالرسول از جمله مهمترین مراحل ارزیابی وضعیت خشکسالی در هر منطقه تعیین شاخص هایی به منظور تحلیل میزان شدت و تداوم خشکسالی درآن منطقه است. در این تحقیق شاخص بارش استاندارد با در نظر گرفتن مزایایی که در تحلیل منطقه ای و ایجاد ارتباط زمانی بین رخدادهای خشکسالی در نواحی مختلف یک پهنه دارد انتخاب و با بکارگیری نرم افزارهای GIC همچون Ilwis و Arc view نقشه های پهنه بندی ماهانه خشکسالی برای یک دوره سی ساله تهیه شد. سپس با استفاده از داده های حاصل از مساحی نقشه های ماهانه خشکسالی، سری های زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی برای هر حوضه به دست آمد. در این مرحله با توجه به قابلیت های بسیار بالای الگوهای ریاضی سری زمانی در پیش بینی پدیده های مختلف، پس از تحلیل سری های زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی و انتخاب مناسب ترین الگو برای هر یک از آنها، اقدام به پیش بینی ماهانه شاخص شدت متوسط خشکسالی برای شش حوضه واقع در غرب کشور گردید.

خلاصه ماشینی:

"خشکسالی و انتخاب مناسب‌ترین الگو برای هریک از آنها،اقدام به پیش‌بینی ماهانه شاخص شدت‌ خشکسالی وابسته به عوامل و پارامترهای متفاوتی است که در این میان تحلیل داده‌های بارش‌ شاخص‌هایی است که بتوان براساس آنها میزان و شدت خشکسالی را در یک منطقه ارزیابی کرد. سومین مزیت SPI ،این است که به علت تبعیت این شاخص از توزیع نرمال،می‌توان وقایع خشکسالی شدید شاخص SPI در تعیین کمبود بارش برای مقیاس‌های زمانی مختلف طراحی‌شده است. شاخص SPI ماهانه فروردین 1348 در این تحقیق به منظور تجزیه و تحلیل سری‌های زمانی اشاره‌شده و پیش‌بینی خشکسالی نرم‌افزار شکلهای 1 و 2 هیستوگرام و نمودار سری زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی را برای کل منطقه‌ شکل 1 هیستوگرام سری زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی در کل منطقه شکل 2 نمودار سری زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی کل منطقه مناسب‌ترین مدل و اجزای آن برای سری زمانی هر حوضه در جدول 3 آمده است. جدول 3 مناسب‌ترین مدل و اجزای آن برای سری زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی هر حوضه شده بر روی سری‌های زمانی شش حوضه و کل منطقه،میانگین ماهانه شدت خشکسالی برای چهار شکل 3 پیش‌بینی 48 ماهه سری زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی برای کل منطقه SPI ماهانه مهر 1378 جدول 4 پیش‌بینی میانگین ماهانه شدت خشکسالی برای شش حوضه موردبررسی و کل منطقه و این مسأله موجب‌شده تا سری‌های زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی هریک از حوضه‌ها در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که پهنه‌بندی خشکسالی‌های اقلیمی با بکارگیری شاخص SPI و پیش‌بینی آن با استفاده از سری‌های زمانی میانگین ماهانه شدت خشکسالی می‌تواند در تحلیل‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.