Skip to main content
فهرست مقالات

نیمرخ علامت شناسی اسکیزوفرنیا در بیماران بستری در مراکز روانپزشکی ایران

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 4 تا 13)

کلیدواژه ها :

ایران ،اسکیزوفرنیا ،بیماران بستری ،علامت‌شناسی

کلید واژه های ماشینی : بیماران ، اسکیزوفرنیا ، هذیان ، علامت ، بیماران اسکیزوفرنیک ، بیمارى اسکیزوفرنیا ، توهم ، بیماران بسترى در مراکز روانپزشکى ، بسترى در مراکز روانپزشکى ، اختلال

با استفاده از یک پرسشنامه مشخصات و علامت‌شناسی،وضعیت اقتصادی-اجتماعی و علایم مثبت‌ و منفی 922 بیمار اسکیزوفرنیک(66-15 ساله)بستری در مراکز روانپزشکی ایران در سالهای 1364 تا 1370، که بر اساس معیار تشخیصی DSM-III بیمار به اسکیزوفرنیا شناخته می‌شدند،مورد بررسی قرار گرفت.در این بررسی تنها به بعضی از جنبه‌های علامت‌شناسی اختلال اشاره شده است.نتایج نشان داد که از نظر علامت‌ شناسی،خلق افسرده،عوامطف نامتناسب و بی‌تفاوت،جریان فکر کند،هذیان گزند و آسیب،توهم سمعی آمرانه‌ یا نظردهنده،فقدان قضاوت منطقی و بصیرت نسبت به بیماری از شایعترین علایم بیماری بوده است.

خلاصه ماشینی:

"کلیه بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا که در یک محدوه زمانی معین(زمانیکه این بررسی در حال اجرا بوده است)در مراکز روانپزشکی دولتی ایران بستری بوده‌اند،در پژوهش حاضر وارد شده‌اند. در این مدت به مراکز بستری روانپزشکی کشور مراجعه شده و کلیه بیماران بستری که بر اساس تشخیص روانپزشک بخش به عنوان بیمار اسکیزوفرنیا تحت درمان بوده‌اند، مورد ارزیابی بالینی قرار گرفته‌اند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) درحالیکه پژوهشگران در موقع مراجعه به مراکز روانپزشکی سعی در ارزیابی و پر کردن پرسشنامه برای تمام بیماران بستری مبتلا به اسکیزوفرنیا داشته‌اند،66/6 درصد بیماران مورد بررسی را مردان تشکیل داده‌اند. عواطف نامتناسب شایعترین علامت بیماران از نظر اختلال عواطف است(34/9%)ولی از آنجا که بی تفاوتی و سطحی شدن عواطف ماهیت تقریبا یکسانی دارند و گاه تفکیک دقیق آنها مشکل است،ترجیح داده می‌شود که این دو با عنوان واحد بی‌تفاوتی و سطحی شدن عواطف به حساب آیند و بدین ترتیب47%بیماران مورد بررسی واجد این علامت می‌شوند و شایعترین علامت در گروه اختلالات عاطفی خواهد بود. در حالیکه حدود 4 درصد از آزمودنیها در مورد میزان درآمد خانواده خود اطلاعات کافی یا مناسب نداده‌اند،تنها 7 درصد آنها از خانواده‌هایی مرفه بوده‌اند و شاید همین امر را بتوان توجیهی برای مزمن شدن و طولانی شدن سیر بیماری در بسیاری از بیماران اسکیزوفرنیک مورد بررسی در پژوهش حاضر دانست. پس از آن توهمات بینایی بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده است که در هر دو مورد بیماران متعلق به کشورهای در حال توسعه بیش از بیماران گروه دیگر این اختلالات را نشان داده‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.