Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نگرش اهالی چند روستای شمال شهر تهران در زمینه بیماری روانی

نویسنده:

ISC (8 صفحه - از 68 تا 75)

کلیدواژه ها :

نگرش ،روستا ،تهران ،بیماری روانی

کلید واژه های ماشینی : نگرش، بیماران روانى، بیمار روانی، بیمارى روانى، زمینه بیمارى روانى، زمینه بیماریهای روانی، سن، روابط اجتماعى با بیمار روانى، بهداشت، بررسى نگرش اهالى

در این بررسی نگرش‌13%از افراد 15 سال به بالای چند روستای شمال شهر تهران(151 مرد و 149 زن)،واقع در دو منطقه رودبار قصران و گلندوک،در زمینه بیماریهای روانی در سال 1370 سنجیده شد.این‌ پژوهش از نوع پژوهشهای تحلیلی-توصیفی بوده و جهت بررسی روابط موجود بین متغیرهایی چون سن، جنس،سطح تحصیلات،شغل و نگرش آنان نسبت به بیماریهای روانی از آزمونهای آماری توصیفی و 2 X استفاده گردید.بطور کلی نتایج این بررسی نشان داد که آزمودنیها،یک مفهوم منفی و کلیشه‌ای در مورد بیماری‌ روانی نداشنتد،زیرا در مجموع 8/67 درصد از آنها دارای نگرش مثبت بودند.افراد با تحصیلات بالاتر و افراد جوانتر و شاغلین در رده‌های بالاتر،نگرش مثبت‌تری داشتند.در مورد حفظ روابتـ اجتماعی با بیمار روانی در محیط کار و نگهداری بیمار در منزل نگرش منفی بیشتری مشاهده نشد؛اما در مواردی چون دوست شدن و به‌ ویژه هم‌اتاق شدن با بیمار روانی،چندان تمایلی اظهار نگردید.در مجموع بین تمایل به حفظ رابطه اجتماعی و متعیرهای مورد بررسی،رابطه معنی‌داری وجود نداشت.

خلاصه ماشینی:

"بطور کلی نتایج این بررسی نشان داد که آزمودنیها،یک مفهوم منفی و کلیشه‌ای در مورد بیماری روانی نداشنتد،زیرا در مجموع 67/8 درصد از آنها دارای نگرش مثبت بودند. در پژوهش مشابهی که در سال 1985 در پاکستان صورت گرفت،بیشترین درصد افراد این نگرش را داشتند که بیماری روانی در نتیجه تنبیه الهی بوده،غیر قابل درمان است و اگر معالجه آن ممکن باشد،خیلی گران تمام می‌شود(مبشر،1986). در این بررسی که در سال 1369 و 1370 صورت گرفت سعی شده است نگرش اهالی چند روستای شمال شهر تهران در زمینه بیماری روانی و رابطه آن با متغیرهای جنسیت،سن،سطح تحصیلات،شغل و سطح تحصیلات پدر سنجیده شود. بحث در نتایج یکی از موضوعات مهم بررسی حاضر تعیین نوع نگرش افراد بود که تحت عناوین نگرش منفی کلیشه‌ای، حفظ روابط اجتماعی و بررسی برخی جنبه‌های نگرشی در زمینه بیماری روانی مورد توجه قرار گرفت. تجزیه و تحلیل آماری نتایج بدست آمده نشان‌دهنده آن است که زنان در تمام زمینه‌ها نگرش مثبت‌تری نسبت به بیماران روانی داشتند تا مردان و این تفاوت در سئوال 2 و 6 معنی‌دار بود. به طور کلی یافته‌های پژوهش حاضر نشان می‌دهد،که جز در مورد تأثیر آب و هوا و استراحت کامل در درمان بیماران و چند موضوع کم اهمیت‌تر دیگر که درصد پاسخهای مناسب در حد پایین می‌باشد و این امر خود می‌تواند اقدامات درمانی را تحت‌تأثیر قرار دهد،در مورد سایر سئوالات،59 تا 81 درصد پاسخ مناسب داده‌اند،و به این ترتیب از نگرش تقریبا مثبتی برخوردار بوده‌اند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.