Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی 5مورد سندرم نورولپتیک بدخیم در مرکز آموزشی درمانی شهید نواب صفوی

نویسنده:

کلیدواژه ها :

نشانه‌شناسی ،سندرم نورولپتیک بدخیم ،داروهای نورولپتیک

کلید واژه های ماشینی : سندرم نورولپتیک بدخیم در مرکز، نورولپتیک، بیمار، درمان، نشانگان نورولپتیک بدخیم، بدخیم، دارو، سن، شروع علایم نشانگان نورولپتیک بدخیم، تشدید علایم بیمارى روانى نخستین

یکی از عوامل مهمی که انگیزه گزارش این مقاله گردید،رویداد 5 مورد سندرم نورولپتیک بدخیم( N. M. S. )طی‌ مدت 6 ماه از تیر ماه تا آذر ماه سال 1372 در مرکز درمانی شهید نواب صفوی بود.در این مقاله پنج بیمار از نظر جنس، سن،علایم،شروع و روند بیماری و نوع داروهای مصرفی مورد بررسی قرار گرفته است.این گزارش نشان می‌دهد که‌ تشخصیص‌به موقع سندرم و قطع داروهای نورولپتیک و درمان کلاسیک،3 بیمار از 5 مورد را از مرگ حتمی نجات داده‌ است.این عارضه چندان نادر نیست و پس از گردآوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آنها با اطمینان می‌توان گفت که بین‌ مقدار تجویز دارو و رویداد این سندرم رابطه وجود دارد و تشخیص به موقع و درمان مناسب آن می‌تواند از مرگ بیماران‌ جلوگیری کند.

خلاصه ماشینی:

"در این بررسی مشخصات بیماران مانند جنسیت و سن آنان،تشخیص نخستین بیماری روانی،زمان شروع نشانه‌های بیماری،نوع و مقدار مصرف داروی نورولپتیک علایم بالینی،یافته‌های آزمایشگاهی و تشخیص قطعی بیماری،مورد توجه قرار گرفته است. (1)- subacute sclerosing panencephalitis (2)- cold sponging جدول 1-ویژگیها،نوع اختلال،مدت بیماری،نوع و مقدار مصرف دارو و سیر درمان بیماران مورد بررسی (به تصویر صفحه مراجعه شود) دو مورد از 5 مورد یاد شده منجر به فوت گردید که تشخیص نخستین هیچیک از آنان نشانگان نورولپتیک بدخیم نبوده است. جدول 2-سن،چگونگی شروع و سیر بیماری در بیماران مورد بررسی (به تصویر صفحه مراجعه شود) (1)- rigidity (2)- intention tremor جدول 3-سن و تغییرات مشاهده شده در میزان درجه حرارت بدن،فشار خون و نبض بیماران مورد بررسی (به تصویر صفحه مراجعه شود) جدول 4-نتایج بررسیهای آزمایشگاهی هر یک از بیماران مورد بررسی (به تصویر صفحه مراجعه شود) بحث نشانگان نورولپتیک بدخیم یکی از اختلالات تهدید کننده است که در بیماران مصرف‌کننده داروهای آنتی سایکوتیک دیده می‌شود. اگرچه این اختلال بیشتر در موارد مصرف با نورولپتیک‌های قوی مانند هالوپریدول مشاهده شده،ولی نشانگان نورولپتیک بدخیم می‌تواند با مصرف هر یک از داروهای آنتی سایکوتیک نیز به وجود آید،بجز موارد مصرف با کلوزاپین(1) که شیوع این ناراحتی یا مصرف آن نادر گزارش شده است. روند آنسفالیت‌های پیشرونده در جهت از بین رفتن نیروی عقلی،هوشی و ارتباطی است و نکته مهم اینکه،چنانچه بیماری دچار عفونت ویرال مغزی شود و فوت نگردد،کم کم بهبودی مختصری در نشانه‌های بیماری او دیده می‌شود و یا دست کم ثابت می‌ماند و این رویداد در نشانگان نورولپتیک بدخیمی که تحت درمان قرار نگیرد،بعید خواهد بود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.