Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی رابطه سن کم مادر و میزان هوش در فرزندان

نویسنده:

کلیدواژه ها :

عقب‌ماندگی ذهنی ،بارداری زودرس ،کودکان نارس ،پیشگیری اولیه

کلید واژه های ماشینی : هوش ، مادر ، کودک ، سن ، رابطه سن کم مادر ، سن مادر در هنگام باردارى ، بررسى رابطه سن کم مادر ، سن کم مادر ، رابطه میان سن کم مادر ، ضریب هوشی

از آنجا که پیشگیری از معلولیت‌ها از جمله کم‌هوشی و عقب‌ماندگی ذهنی یکی از هدف‌های بهداشتی در سطح جهان‌ است،آشنایی با علل معلولیت‌ها می‌تواند موجب کاهش آنها شود.یکی از علل کم‌هوشی و عقب‌ماندگی ذهنی،نارس‌ بودن کودک است که این خود می‌تواند ناشی از سن کم مادر در هنگام بارداری باشد.در این پژوهش،رابطه میان سن کم‌ مادر و کم‌هوشی فرزند مورد بررسی قرار گرفته است.افراد مورد بررسی در این پژوهش 110 کودک 5 تا 15 ساله می‌باشند که گستره سنی مادران آنان هنگام تولد 13 تا 20 سال بوده است.ضریب هوشی این کودکان از 40 تا 110 در نوسان بوده، 51 درصد از مجموع 110 کودک دارای ضریب هوشی 70 به پایین و 98 درصد دارای ضریب هوشی کمتر از 100 بودند. رابطه سن مادر و ضریب هوشی این کودکان از طریق ضریب همبستگی پیرسون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت،نتایج‌ نشان داد که میان سن کم مادر و کم هوشی کودک رابطه معنی‌داری وجود دارد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی رابطه سن کم مادر و میزان هوش در فرزند دکتر مختار ملک پور* چکیده از آنجا که پیشگیری از معلولیت‌ها از جمله کم‌هوشی و عقب‌ماندگی ذهنی یکی از هدف‌های بهداشتی در سطح جهان است،آشنایی با علل معلولیت‌ها می‌تواند موجب کاهش آنها شود. به عبارت دیگر در این پژوهش کوشش شده است به این پرسش پاسخ داده شود که پایین بودن سن مادر در هنگام بارداری تا چه اندازه می‌تواند در کم‌هوشی کودک و حتی عقب ماندگی ذهنی او اثر داشته باشد. فرضیه پژوهش فرضیه پژوهش حاضر آن است که هر اندازه سن مادر در هنگام بارداری کمتر باشد(20 سال به پایین)،احتمال کم‌هوشی و عقب‌ماندگی ذهنی کودک بیشتر خواهد بود. (1)- Lilienfeld (2)- Angst (3)- Leiter lnternational Performance Scale (4)- Wechsler lnteligence Scale for Children- Revised ( WISC-R ) (5)- Vineland Social Maturity Scalae نتایج برای آزمودن فرض پژوهش مبنی بر اینکه هر قدر سن مادر در هنگام بارداری کم باشد(20 سال به پایین) احتمال کم‌هوشی و عقب‌ماندگی ذهنی کودک بیشتر خواهد بود،از ضریب همبستگی پیرسون استفاده شد. بحث با توجه به یافته‌های پژوهش حاضر و عنایت به این امر که از نظر پزشکی باردار شدن مادران در سنین بالا یعنی پس از 30 سالگی و سن پایین یعنی پیش از 20 سالگی می‌تواند از نظر بهداشتی مشکلات بیشماری برای کودک بوجود آورد،که نارسی کودک همراه با کم‌هوشی و عقب‌ماندگی ذهنی از آن جمله است،اهمیت بارداری زودهنگام و دیرهنگام مادران نمایان می‌گردد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.