Skip to main content
فهرست مقالات

رابطه ترتیب تولد و بعد خانواده با اسکیزوفرنیا در ایران

نویسنده:

ISC (7 صفحه - از 38 تا 44)

کلیدواژه ها :

ایران ،اسکیزوفرنیا ،ترتیب تولد ،بیماران بستری

کلید واژه های ماشینی : اسکیزوفرنیا، بیماران، ترتیب تولد، خانواده، اطلاعات، زنان، مقایسه توزیع فراوانى ترتیب تولد، بعد خانواده، بروز اسکیزوفرنیا در خانواده‌هاى کم‌جمعیت، بیمارى اسکیزوفرنیا

با استفاده از 228 پرونده بیماران بستری در مراکز درمانی روانپزشکی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌ درمانی ایران در سالهای 1373 که با تشخیص روانپزشک مبتلا به اسکیزوفرنیا شناخته شده بودند،اطلاعات لازم در مورد ترتیب تولد و بعد خانواده بیماران استخراج شد.نتایج نشان داد که توزیع بیماران در ترتیب‌های مختلف تولد برای‌ مجموع آنان متفاوت معنی‌دار دارد.اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد که بیماران مورد بررسی بیشتر از فرزندان آخر هستند و ترتیب تولد بیشتر آنها نهم و بیشتر بوده است.در خانواده‌های کم‌جمعیت توزیع فراوانی بیماران در دو نیمه خانواده متفاوت‌ معنی‌داری ندارد،در حالی که در خانواده‌های دارای بیش از 4 فرزند فراوانی بیماران بیشتر در نیمه دوم خانواده است.

خلاصه ماشینی:

"نخستین پژوهش‌های انجام شده در این زمینه جایگاه ویژه‌ای برای ترتیب تولد بیماران اسکیزوفرنیک قایل شده‌اند و عده‌ای از صاحب نظران معتقد بوده‌اند،که تعداد افراد خانواده در این که کدامیک از فرزندان به بیماری اسکیزوفرنیا مبتلا شوند نقش بازی می‌کند. گروسمن5 (1966)در یک پژوهش روی بیش از هزار پرونده بیماران اسکیزوفرنیک که در سالهای 1949 تا 1962 از یک بیمارستان در لندن مرخص شده بودند، نتیجه گرفت که مردان در تمام خانواده‌ها و با هر اندازه‌ای،بیماری بیشتر در فرزندان آخر دیده می‌شود ولی در زنان از نظر ترتیب تولد یکسان بودند. observed-(1) expected-(2) با 4 فرزند و بیشتر،تراکم فراوانی بیماران بیشتر در نیمه دوم خانواده است که گرچه این تفاوت توزیع معنی‌دار نیست،اما همچنانکه در جدول 2 مشاهده می‌شود با توجه به نمره خی 2 بدست آمده در سطح 99%اطمینان تفاوت معنی‌دار بین خانواده‌های کم‌جمعیت و پرجمعیت در بروز اسکیزوفرنیا مشاهده می‌شود. (به تصویر صفحه مراجعه شود) مقایسه توزیع فراوانی ترتیب تولد با سایر فرزندان نشان داد که بیماران مورد بررسی بیشتر از فرزندان آخر هستند. بحث در نتایج 1-اثر بعد خانواده یافته‌های پژوهش حاضر نشان داد که بعد و گستردگی خانواده در ابتلاء فرزندان به بیماری اسکیزوفرنیا مؤثر است،تفاوت معنی‌داری بین خانواده‌های پرجمعیت و کم‌جمعیت در بروز اسکیزوفرنیا وجود دارد و فراوانی اسکیزوفرنیا در خانواده‌های پرجمعیت بیشتر است. همچنین یافتن اطلاعاتی برای آموزش بیشتر خانواده در پیشگیری از این اختلال در جدول 4 مقایسه بررسیهای انجام شده پیشین و پژوهش حاضر در مورد فرزند ما قبل آخر نشان داده شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.