Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی شیوع اختلالهای روانی در مطب خصوصی پزشکان (شهر کرد-1376)

نویسنده:

ISC (9 صفحه - از 4 تا 12)

کلیدواژه ها :

پرسشنامه ،شیوع ،اختلالهای روانی ،مطب خصوصی ،SRQ

کلید واژه های ماشینی : پزشکان، میزان شیوع اختلالهاى روانى، روانپزشک، روانی، شیوع اختلالهای روانی در مطب، میزان شیوع، بررسى میزان شیوع اختلالهاى روانى، اختلال، مطب پزشکان غیر روانپزشک، مراجعین

هدف پژوهش حاضر که از نوع پژوهشهای مقطعی-توصیفی است تعیین میزان شیوع اختلالهای روانی در مطب‌ خصوصی پزشکان(پزشک عمومی،پزشک داخلی،پزشک مغز و اعصاب و روانپزشک)بود.نخست مطب خصوصی‌ چهار پزشک برای انجام پژوهش انتخاب گردید و پس از برآورد حجم نمونه مورد نیاز،400 نفر(163 مرد،237 زن)از بین‌ مراجعین بطور تصادفی انتخاب شده و از پرسشنامه 20- SRQ برای تعیین میزان شیوع اختلالهای روانی استفاده گردید. نتایج بررسی نشان داد که میزان کلی شیوع اختلالهای روانی در مراجعه کنندگان 51%(1/49%مردان،3/52%زنان)است. میزان شیوع اختلالهای روانی در نمونه مورد بررسی در مطب‌های مختلف به ترتیب زیر است:رواپزشک 80%،داخلی‌ 48%،عمومی 43%،و مغز و اعصاب 33%.نتایج پژوهش نشان داد که بدون محاسبه نتایج 2 مربوط به مطب روانپزشک، میزان شیوع در مطب پزشکان غیر روانپزشک 3/41%است.همچنین بررسی نمره‌های افراد مورد بررسی نشان داد که‌ نمره های مراجعین به روانپزشک در پرسشنامه 20- SRQ به مراتب بالاتر از نمره مراجعین به پزشکان غیر روانپزشک‌ است.این پژوهش ضرورت باز نگری در آموزش پزشکان عمومی و ایجاد ارتباط متقابل میان گروههای گوناگون پزشکی را مورد تأیید قرار می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"نخست مطب خصوصی چهار پزشک برای انجام پژوهش انتخاب گردید و پس از برآورد حجم نمونه مورد نیاز،400 نفر(163 مرد،237 زن)از بین مراجعین بطور تصادفی انتخاب شده و از پرسشنامه 20- SRQ برای تعیین میزان شیوع اختلالهای روانی استفاده گردید. کلید واژه:اختلالهای روانی،شیوع،مطب خصوصی،پرسشنامه 20- SRQ بررسیها نشان داده‌اند،بسیاری از بیمارانی که از ناراحتیهای روانی رنج می‌برند به پشکان عمومی و سایر پزشکان غیر روانپزشک مراجعه می‌کنند(داویدیان، 1350)،و شمار زیادی از آنها تشخیص درست داده (*)روانپزشک،عضو هیئت علمی علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی استان چهارمحال بختیاری،شهرکرد،بیمارستان ایت‌ا... پرسش این است که آیا مراکز روانپزشکی با امکانات موجود توانایی رسیدگی به بیماران روانی مزمن را دارند؟ (1)- Home (2)- Wessely (3)- Lioyd (4)- neurotic (5)- Turkson (6)- Faloon (7)- Kerwick (8)- Somatization disorder (9)- Phongsavan کندریک(1) و همکاران(1994)خدمات ارائه شده به بیماران روانی مزمن را مورد بررسی قرار دادند و از پزشکان عمومی خواستند شمار بیماران روانی مزمن تحت درمان خود را اعلام کنند. از موارد مهم دیگری که همکاری بین مراکز روانپزشکی و پزشک عمومی را ضروری می‌سازد وجود نشانه‌های بدنی در بیماران روانی است که مشکلات تشخیصی برای پزشکان غیر روانپزشک ایجاد کرده و هزینه در خور توجهی به نظام بهداشتی کشور تحمیل می‌کند. نتایج پژوهش حاضر نشان داد که نشانه‌های بدنی در مراجعین به روانپزشک بسیار شایع است و احتمال اینکه شماری از بیماران،به بیماریهای جسمی مبتلا باشند وجود دارد،و نتایج بررسی تورکسون(1996)را مورد تأیید قرار (به تصویر صفحه مراجعه شود) داده و ضرورت همکاری و ارتباط بین تیمهای پزشکی را این پژوهش نشان داد که با افزایش نمره‌های افراد مورد بررسی در پرسشنامه 20- SRQ به شمار مراجعین به روانپزشک نیز افزوده شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.