Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی شیوع افسردگی پس از زایمان در شهر کرمان

نویسنده:

کلیدواژه ها :

کرمان ،افسردگی پس از زایمان ،آزمون افسردگی بک

کلید واژه های ماشینی : شیوع، افسردگى، شیوع افسردگی، زنان، افسردگی پس از زایمان، اختلال، آزمون، بررسى شیوع اختلال افسردگى، شیوع افسردگى، افسرده

افسردگی پس از زایمان،اختلال شایعی بوده و موجب آسیب قابل ملاحضه‌ای در زندگی روزانه بیمار می‌گردد.در این‌ پژوهش مقطعی،400 زو از بین زنانی که در فاصله دو هفته تا دو ماه پیش زایمان کرده بودند به طور تصادفی انتخاب شده و مورد بررسی قرار گرفتند.این افراد توسط آزمون سنجش افسردگی بک به همراه پرسشنامه مربوط به مشخصات و پیامدهای‌ ناشی از بارداری مورد بررسی قرار گرفتند.داده‌های پژوهش به کمک روشهای آمار توصیفی،آزمون خی دو و آزمون t مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.یافته‌ها نشان داد 1/31%از آنها نمره 16 و یا بالاتر در آزمون دریافت نمودند که نشان دهنده‌ وجود افسردگی می‌باشد.شیوع افسردگی در زنانی که برای نخستین بار زایمان می‌نمودند و یا سابقه بچه‌اندازی و مرگ کودک‌ را درگذشته داشته و یا بارداری آنها ناخواسته بوده بیشتر بود.اهمیت جنسیت کودک از نظر مادر و تعداد فرزند بیشتر با افزایش شیوع افسردگی ارتباط معنی‌دار نشان دادند.تشخیص زودرس این اختلال می‌تواند پیامدهای بعدی را کاهش دهد.

خلاصه ماشینی:

"در این پژوهش مقطعی،400 زو از بین زنانی که در فاصله دو هفته تا دو ماه پیش زایمان کرده بودند به طور تصادفی انتخاب شده و مورد بررسی قرار گرفتند. شیوع افسردگی در زنانی که برای نخستین بار زایمان می‌نمودند و یا سابقه بچه‌اندازی و مرگ کودک را درگذشته داشته و یا بارداری آنها ناخواسته بوده بیشتر بود. می‌توان گفت که پیامدها و مشکلات پس از زایمان از دیرباز مورد توجه بشر بوده است و امروزه با پیشرفت روشهای نوین پزشکی اگرچه مرگ ومیر مادران و نوزادان و ناراحتیهای پس از زایمان کاهش چشمگیری یافته و باورهای خرافی به ویژه در شهرهای بزرگ به دست فراموشی سپرده شده است،اما هنوز ناراحتی‌های روانی پس از زایمان سبب رنج فراوانی می‌گردند. این بررسی نشان داد که 151 نفر زایمان اول خود را انجام داده بودند که از این تعداد 35 نفر(23/2%) افسردگی داشتند و 116 نفر(76/8%)افسرده نبودند. آزمون خی دو نشان داد که شیوع افسردگی در گروهی که درگذشته بچه‌اندازی داشتند بیشتر بوده است(0/01< P و 9/7-2 X ). 26 نفر درگذشته سابقه مرگ فرزند به دلایل مختلف داشتند که از این تعداد 13 نفر(50%)دچار افسردگی بوده و 13 نفر(50%)افسردگی نداشتند. 20 نفر از افراد مورد بررسی بی‌سواد بودند که از این تعداد 11 نفر(55%)افسرده بوده و 9 نفر(45%)افسردگی نداشتند. این بررسی نشان داد که افسردگی پس از زایمان در زنانی که برای نخستین بار زایمان نموده بودند بیشتر از زنانی بوده است که چندمین زایمان خود را پشت سر گذاشته بودند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.