Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اختلال هذیانی در بیماران بستری در بیمارستان فارابی کرمانشاه

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت بهداشت)/ISC (5 صفحه - از 4 تا 8)

کلیدواژه ها :

کرمانشاه ،بیماران بستری ،اختلال هذیانی

کلید واژه های ماشینی : هذیان، بیماران، اختلال، بررسی اختلال هذیانی در بیماران، اختلال هذیانی در بیماران بستری، بخش روانپزشکى بیمارستان فارابى کرمانشاه، شیوع، پرونده بسترى بیماران روانپزشکى، بررسى اختلال هذیانى در بیماران، بیمارستان فارابی کرمانشاه

هدف:این بررسی به منظور تعیین فراوانی و ویژگی‌های اختلال هذیانی در بیماران بستری شده در یک بخش‌ روانپزشکی انجام شده است.روش:در این بررسی توصیفی و گذشته‌نگر در 601 پرونده بستری بیماران روانپزشکی طی‌ سالهای 75-1370 در مرکز آموزشی-درمانی فارابی کرمانشاه مورد بازنگری قرار گرفتند.میزان فراوانی اختلال هذیانی، ویژگی‌های جمعیت‌شناختی بیماران،بیماری‌های جسمی و روانی همراه،نوع هذیان،اختلال درک،وضعیت خلق، وضعیت بینش و سیر درمان بررسی گردید.یافته‌ها:از میان 601 پرونده بیماران روانی،59 مورد(8/9%)تشخیص قطعی‌ اختلال هذیانی داشتند.این درصد بالاتر از ارقام یاد شده در پیشینه پژوهشی است.پژوهش حاضر شیوع آن را در مردان‌ بیش از زنان نشان داد در حالیکه بررسیهای گذشته میزان شیوع این اختلال را در زنان تقریبا دو برابر مردان گزارش کرده‌اند. نتیجه:یافته‌های این پژوهش نشان داد که اختلال هذیانی از نظر سن شیوع و نوع هذیان تفاوتی با یافته‌های پژوهشهای‌ پیشین ندارند.اما از نظر بعضی معیارها مانند جنس و خلق تفاوت‌هایی دیده شد.

خلاصه ماشینی:

"روش:در این بررسی توصیفی و گذشته‌نگر در 601 پرونده بستری بیماران روانپزشکی طی سالهای 75-1370 در مرکز آموزشی-درمانی فارابی کرمانشاه مورد بازنگری قرار گرفتند. هدف از اجرای این پژوهش بررسی فراوانی اختلال هذیانی در بیماران بستری در بخش روانپزشکی بیمارستان فارابی کرمانشاه بوده است. برای گردآوری داده‌ها نخست پرونده‌های 601 نفر از بیماران بستری شده در بخش روانپزشکی مرکز آموزشی درمانی فارابی که در طی سال‌های 1370 تا 1375،در این بیمارستان بستری شده بودند به صورت تصادفی انتخاب و اطلاعات مورد نظر از 59 پرونده بیمارانی که مطابق معیارهای تشخیصی DSM-IV دارای تشخیص اختلال هذیانی بودند گردآوری گردید. جدول 1-توزیع پراکندگی بیماران مورد بررسی مبتلا به اختلال هذیانی بر حسب جنسیت،وضعیت تأهل،شعل و طول مدت بستری (به تصویر صفحه مراجعه شود) وضعیت اجتماعی-اقتصای آنان در 5 سطح کیفی تقسیم‌بندی شد. بحث این بررسی بر روی 601 پرونده‌ی بیماران بستری شده در بخش روانپزشکی بیمارستان فارابی طی سال‌های 1370 تا 1375 انجام شده و نتایج نشان دهنده شیوع نسبی آن است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.