Skip to main content
فهرست مقالات

مطبوعات و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

نویسنده:

(16 صفحه - از 194 تا 209)

کلید واژه های ماشینی : مطبوعات ، امنیت ملی ، امنیت ملی جمهوری اسلامی ، مطبوعات و امنیت ملی ، سیاسی ، تهدیدات ، مطبوعات بر امنیت ملی ، جمهوری اسلامی ایران ، تأثیر مطبوعات بر امنیت ملی ، ضریب امنیت ملی

امروزه امنیت ملی به عنوان یکی از عمده‌ترین اولویت‌های فراروی دولت ـ ملت‌ها مطرح بوده و بالا بردن ضریب آن از طریق شناسایی و رفع تهدیدهای موجود یکی از دغدغه‌های نخبگان و حاکمان سیاسی در جوامع مختلف به شمار می‌رود. عوامل تهدیدزا علیه امنیت ملی کشورها را می‌توان در طیف وسیعی از عوامل و تهدیدهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دسته‌بندی و تجزیه و تحلیل کرد. در میان عواملی که به روش نرم‌افزارانه بر امنیت ملی تأثیر می‌گذارد عملکرد رسانه‌ها به‌طور اعم، و مطبوعات به‌طور اخص از برجستگی خاصی برخوردار است. مفروض اصلی در این بحث این است که مطبوعات و عملکرد آنها می‌تواند بر ضریب امنیت ملی هم تأثیر مثبت و ایجابی، و هم تأثیر منفی و سلبی داشته باشد. اما نکته‌ی اساسی این است که تأثیر مطبوعات به عنوان یک متغیر مستقل بر امنیت ملی به عنوان یک متغیر وابسته در نحوه تعامل آنها با متغیرهای واسطه‌ای چون آزادی مطبوعات، قانونگرایی، وحدت ملی، و توجه به رسالت واقعی مطبوعات بروز و ظهور می‌یابد. هدف این مقاله بررسی و تحلیل این متغیرها و نحوه‌ی تعامل آنها با یکدیگر است.

خلاصه ماشینی:

"از دیگر جنبه‌های تأثیرگذاری مثبت آزادی مطبوعات بر امنیت ملی، این است که مطبوعات آزاد می‌توانند با بحث‌ها و بررسی‌های عمیق و همه جانبه و نیز با انعکاس نظر صاحبنظران و متخصصان کشور در سطوح مختلف، زمامداران را در مسائل مهم امنیتی و جهت‌گیری‌های سیاست داخلی و خارجی یاری رسانند، تا براساس شناخت درست و همه جانبه و آگاهی از نظر واقعی مردم تصمیم‌گیری نمایند؛ چرا که دوری زمامداران از مردم و بی‌اطلاعی آنان از نظر مردم و محاط شدن توسط عناصری که چه بسا شایستگی علمی و اخلاقی لازم را ندارند، ضمن ایجاد بحران مشروعیت، دولت‌ها را به سوی اتخاذ تصمیم‌های نادرستی رهنمون سازد که برای امنیت ملی کشورها فاجعه‌بار است. بدین معنی که اگر مطبوعات حوزه کاری خود را اطلاع رسانی دقیق، تنویر افکار عمومی و کمک به گردش سالم و آزاد اطلاعات قرار دهند، توانسته‌اند تا حدودی به رسالت واقعی خویش عمل کنند، اما نکته‌ای که متأسفانه در تاریخ مطبوعات کشورمان شاهد آن هستیم، این است که به لحاظ عدم شکل‌گیری احزاب شناسنامه‌دار و نیز عدم فعالیت آنها در عرصه‌های رقابت سیاسی، مطبوعات این خلاء را پرکرده و به جای پرداختن به مسأله اطلاع‌رسانی، توزیع خبر و توسعه فرهنگی، به ابزاری برای قدرت‌طلبی افراد، گروه‌ها و جریانات سیاسی تبدیل شده‌اند و در واقع مطبوعات محلی شده‌اند که تنازعات سیاسی از طریق آنها جریان پیدا می‌کند و با توجه به اینکه در معرض دید و مطالعه مردم قرار دارند، بحران و رقابت بین جریانات سیاسی را به داخل جامعه می‌کشانند و از حالت عادی خود خارج می‌کنند و همین موضوع می‌تواند، تأثیرات سلبی و منفی خاصی بر ثبات و امنیت ملی در بعد داخلی داشته باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.