Skip to main content
فهرست مقالات

با تأکید بر مؤلفه امنیت: جهانی شدن فرهنگ برای جهام سوم؛ تهدیدها و فرصت ها

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 81 تا 102)

کلید واژه های ماشینی : جهانی‌شدن، امنیتی، جهان، کشورهای جهان سوم، سیاسی، فرهنگی، فرصت‌ها، جهانی‌شدن فرهنگ بر کشورهای جهان، دولت، قدرت

جهانی‌شدن مفهومی است که اشاره به ذهنیتی دارد که تمایلی سیری‌ناپذیر به گسترش در ابعاد گوناگون داشته و در این راستا ابزارهای مختلفی خصوصا فن‌آوری‌ها را به خدمت می‌گیرد. بدین ترتیب جهانی‌شدن حاصل گرایش و اجبار روزافزون به آموزش، تجربه و به کارگیری نگرش پیوندی به حوزه‌‌های مختلف حیات انسانی تلقی نمود که در آنها قابلیت تاثیرگذاری رخدادهای گوناگون حوزه‌های مختلف بر یکدیگر در سطح فراملی مشهود بوده و خصلت افزایش دارد. این قابلیت‌ها، جهانی‌شدن را به مثابه‌ی یک موضوع مورد توجه خاص و محوری قرار داده است. همچنین تحلیل چگونگی تاثیرگذاری‌ها و نتایج آنها موجبات بازاندیشی مفاهیمی چون «تغییر»، «نظم» و «نظام» شده است. موضوع قابل تامل اینکه امروزه جهانی‌شدن همه‌ی ما را فرا گرفته است، نه تنها به عنوان یک فرایند بلکه به عنوان موضوعی برای گفتگو. موضوع توسعه‌ی سیاسی ـ اقتصادی ـ تکنولوژیک و فرهنگی در قرن بیست و یکم به هیچ گروه، ملت یا دولتی محدود نمی‌شود، بلکه موضوعی است که همگان به آن مرتبط و از آن متاثرند. چنین تحولی حوزه و قلمرو امنیتی کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فضای امنیتی تحت تاثیر جهانی‌شدن به معنای توسعه جهانی که منجر به بازسازی تولیدات جدید در قلمرو‌های سیاسی ـ اقتصادی ـ اجتماعی و فرهنگی شده است، معنای متفاوتی می‌یابد.

خلاصه ماشینی:

"4- سازه‌انگاری به مثابه‌ی نظریه‌ی مبنا جهت تدوین الگو در تحلیل مسایل امنیتی کشورهای جهان سوم باید توجه داشت، فرایندهایی که در درون جوامع جهان سوم میان حکومت و جامعه و بنابراین در ساختاربندی و صورت‌بندی‌های اجتماعی و اقتصادی کشورهای جهان سوم در حال وقوع است، تغییراتی را بوجود آورده و می‌آورد که سبب پیچیدگی روابط قدرت در درون نظام‌های سیاسی این کشورها می‌گردد و به تعبیری می‌توان این دستاوردها و نتایج را محصول فرایندهایی «برگشت‌ناپذیر» دانست که تأثیر آن در روابط بین کشورهای جنوب و کشورهای جنوب و شمال قابل مشاهده است. نمودار (2) بازشناسی آثار جهانی‌شدن در افزایش «احتمالات» وقوع تهدیدات امنیتی جهانی‌شدن و افزایش «احتمالات» وقوع تهدیدات امنیتی ⇓ آسیب‌پذیری امنیت روانی نخبگان و تصمیم‌گیران امنیتی ⇓ تقویت این احساس در اثر وقوع برخی تهدیدات امنیتی جدی، مثال: واقعه‌ی 11 سپتامبر ⇓ گسترش تدریجی احساس عدم امنیت و کم‌تعادلی ⇓ تقویت و تشدید اقدامات امنیتی ⇓ تداوم احساس عدم امنیت به جهت نامشخص بودن عوامل تهدیده‌کننده‌ی امنیت و زمان وقوع تهدیدات آشکار است که اگر در چنین اوضاعی، کشورهای جهان سوم به تقویت اقداماتی بپردازند که وضعیت وابستهی آنان را به کمتر وابسته تبدیل نماید، می‌تواند در روابط فرامرزی خود موقعیت بهتری داشته باشند، در غیر اینصورت همچون طعمه‌ی نیازمندی‌های قدرت‌های بزرگ، آماج حملات مختلف قرار می‌گیرند. این توجه جدی از آنجا ناشی می‌شود که با کاهش روزافزون امکان و تمایل قدرت‌های سلطه‌گر (استعماری) به مقابله‌ی مستقیم نظامی به دلایل مختلف به همراه برخوردهای سیاسی و دیپلماسی‌های چندجانبه، فرایندهای جابجایی قدرت در کشورها و نتایج آن را از سطح اشخاص و هیأت حاکمه به سطح سیاست‌‌های اعلامی و اجرایی و پیامدهای آنها برای نظام در کنار تأثیر آن در زنجیره‌ی روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی ـ اجتماعی و خصوصا امنیتی در سطح منطقه و همچنین جهان ارتقاء داده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.