Skip to main content
فهرست مقالات

جهانی شدن و ارزش های پسامدرن

نویسنده:

مترجم:

ISC (18 صفحه - از 309 تا 326)

کلید واژه های ماشینی : اقتصادی ، پسامدرن ، سیاسی ، دموکراسی ، دموکراسی ، فرهنگ سیاسی و نهادهای سیاسی ، WVS ، پیمایش جهانی ، مردم ، بهزیستی ذهنی

مـجموعه روز افزونی از شواهد نشان می‌دهند که دگرگونی‌های ریشه‌ای در جهان بینی‌ها در حال روی دادن است. به نظر می‌رسد که این دگرگونی‌ها حیات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را در جوامع سر تا سر جهان تغییر شکل می‌دهد. مهم‌ترین مجموعه از شواهد، از «پیمایش جهانی ارزش‌ها WVS» به دست می‌آید که ارزش‌ها و عقاید عامه مردم را از کل شش قاره مسکون در سال‌های 1981، 1990 و 1995 اندازه گرفته است. «پیمایش جهانی ارزش‌ها WVS» چهارمین مرحله از پیمایش‌های خود را در سال‌های 2000 1999 انجام خواهد داد. تا کنون بیش از شصت جامعه که تقریبا 75 درصد از جمعیت جهان را در بر داشته‌اند، تحت پوشش «پیمایش جهانی ارزش‌ها WVS» قرار گرفته‌اند. این جوامع طیف کاملی از تنوع را در خود دارند؛ از جوامعی که درآمد سرانه آنها آن قدر کم است که به سیصد دلار در سال هم نمی‌رسد، تا جوامعی که درآمد سرانه آنها یکصد برابر بالاتر است؛ این جوامع همچنین از کشورهایی که دموکراسی دیر پای دارند تا دولت‌های مستبد و جوامعی که در حال تحول به سوی اقتصاد بازار ‌‌ند را شامل می‌شوند. این پژوهش منحصر به فرد، به ارتباط نیرومند موجود بین اعتقادات افراد و مختصات جامعه این افراد (همچون رابطه میان فرهنگ سیاسی مردم و میزان موالید جامعه، یا بین فرهنگ سیاسی و نهادهای سیاسی جامعه) پی برده است.

خلاصه ماشینی:

"در اینجا نیز ارتباط غیرخطی و منحنی است: هر چه از اقتصادهای معیشتی[4](مانند هند و نیجریه) بالاتر می‌رویم، و به جوامع صنعتی نزدیک می‌شویم، افزایش عمده‌ای در میزان افرادی از جمعیت که خودرا بسیار خوشبخت می‌دانند یا به طور کلی از زندگی خود بسیار راضیند روی می‌دهد. اطلاعات مربوط به سرانة تولید ناخالص ملی سال 1993 از منبع زیر اخذ شده: World Bank, “World Development Report, 1995”(New York: Oxford University Press, 1995); تذکر: شاخص بهزیستی ذهنی منعکس کنندة این دو آیتم است: میانگین درصد کسانی در هر کشور که خودرا «بسیار خوشبخت» یا «خوشبخت» دانسته‌اند, منهای متوسط درصد کسانی که خودرا «نه خیلی خوشبخت[6]» یا «بدبخت» ارزیابی کرده‌اند؛ درصدی که خودرا در یک طیف 10 نمره‌ای رضایت از زندگی، در دامنه 7 تا 10 قرار دادند، منهای درصد کسانی که خودرا در دامنة 1 تا 4 ارزیابی کردند؛ 1 نشان دهندة کسی است که از کلیت زندگی خود شدیدا ناراضی است و 10 بیانگر کسی است که از کلیت زندگی خود بسیار راضی است. بهزیستی ذهنی در روسیه، قبلا در سال 1990 شدیدا پایین بود، اما از زمان فروپاشی نظام کمونیستی و اتحاد شوروی، سطح رضایت از زندگی و احساس خوشبختی حتی از آن میزان نیز تنزل بیشتری یافتهاست، به حدی که روسیه، بلاروس، و اوکراین پایین‌‌ترین سطوح بهزیستی ذهنی را که تا کنون ثبت شده به خود اختصاص داده‌اند. اما برای مردم جوامع صنعتی توسعهیافته، از امریکای شمالی گرفته تا اروپای غربی و ژاپن، معجزه‌های اقتصادی دورة پس از جنگ جهانی دوم، در ترکیب با دولت رفاهی مدرن، وضعیت تازه‌ایرا به وجود آورده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.