Skip to main content
فهرست مقالات

شایسته سالاری به شرط من!

نویسنده:

(1 صفحه - از 5 تا 5)

کلید واژه های ماشینی : شایسته‌سالاری، عدل، عدالت، ظلم، بنگاه، حرفه‌ای، بنگاه اخلاقی عادل، شایسته‌سالاری به‌شرط، عادل، فرد اخلاقی عادل

منابع مالی، انسانی و طبیعی نعمت حق و امانت الهی هستند اگر در پنگاه نسبت به کار بردن آنها بی مبالاتی کنیم و هر امری را در موضع مناسب خویش به کار نگیریم، مرتکب ظلمی شده ایم که گناه کبیر و تجاوز به حقوق مردم است. دغدغه عدالت ورزی در کسب و کار از اصول اخلاقی مهم و حرفه مبنای مستحکم بهره وری و شایسته سالاری در بنگاه ها است.

خلاصه ماشینی:

"زیرا این سخن در منابع مالی و طبیعی بنگاه را با بهره‌وری‌ به کار می‌گیریم و آنها را در جایگاه راستین خود قرار می‌دهیم، می‌توانیم بر حاکمیت عدالت بر آنها اطمینان حاصل کنیم. مولوی در دفتر پنجم پس از بیان معنای عدل و ظلم به استفاده‌ بهینه از منابع اشارهء زیبایی دارد: نعمت از منابع به جان و عقل ده‌ نه بطبع پر زحیر پر گره منابع مالی،انسانی و طبیعی نعمت حق و امانت الهی هستند اگر در بنگاه نسبت به کار بردن آنها بی‌مبالاتی کنیم و هر امری را در موضع‌ مناسب خویش به کار نگیریم مرتکب ظلمی شده‌ایم که گناه کبیر و تجاوز به حقوق مردم است. کافی است سخن وی را در مقیاس بنگاه مورد توجه قرار دهیم و دریابیم که شایسته سالاری به‌ عنوان مصداق مهم عدالت،چگونه می‌تواند خیر و برکات،بهره‌وری و موفقیت را بر پایهء عدل بنیان نهاده و اعتماد و خوشنامی را برای همیشه‌ ایجاد کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.