Skip to main content
فهرست مقالات

دلمشغولی اضطرابی افراطی

کلید واژه های ماشینی : اضطراب، دلمشغولی اضطرابی، باور، باور نامعقول دلمشغولی اضطرابی، اضطراب شدید، فرد، رویدادهای ناخوشایند، دلمشغولی اضطرابی افراطی در فرد، باور نامعقول، مدیر

در مجموع این امر قابل توجه است که یک فرد عاقل همواره در نظر می گیرد که خطرهای بالقوه معمولا به آن اندازه ای که انسان از آنها می ترسد، وحشتناک نیستند و اضطراب شدید نه تنها از وقوع آنها جلوگیری نمی کند، بلکه ممکن است باعث افزایش آن هم شود. بایستی را به حداقل ممکن برساند، از اهم مسائلی است که شکل گیری برخورد منطقی با رویدادهای ناخوشایند را تسهیل می کند.

خلاصه ماشینی:

"اما در برخی مواقع یا در برخی افراد به صورتی پایدار،شدید و مهارناپذیر بروز می‌کند و موجب رنجش و افت کارایی فرد می‌گردد،که در این صورت باید گفت‌ که این نوع اضطراب ماهیتی نابهنجار دارد و بایستی مهار گردد. اما در برخی مواقع و یا در برخی افراد به صورتی پایدار،شدید و مهارناپذیر بروز می‌کند و موجب رنجش و افت کارایی فرد می‌گردد،که در این‌ صورت باید گفت که این نوع اضطراب ماهیتی نابهنجار دارد و بایستی‌ مهار گردد. زیرا غیرطبیعی دانستن بروز ناکامی در زندگی سبب می‌شود که فرد در هنگام تجربه ناکامی،هیجانات منفی‌ متعددی از خود نشان دهد که در این وضعیت اضطراب افراطی یکی از متداول‌ترین آنها ست. اجتناب از مشکل به جای رویارویی با آن برای پیشگیری از فعالیت دلمشغولی اضطرابی افراطی بایستی نکات زیر را هموار در ذهن خود به صورت«گفتگوی درونی با خود»مرور کرد: 1-ناراحتی و اضطراب زیاد همواره مانع ارزیابی عینی حوادث‌ ناخوشایند می‌شود. بایستی در نظر داشت که یک زندگی راحت الزاما شاد نیست،زیرا وی به‌هرحال در اعماق‌ ذهنش وجود مشکلات را حس می‌کند و به پیامدهای منفی آن آگاه‌ است،و تنها از تنش و فشار ناشی از رویایی با مشکل برای مدتی در امان می‌ماند و اما از آنجای که چنین راهبرد رفتاریی در عمل تأثیری در خود مشکل ندارد و اثرت آن را خنثی نمی‌سازد،فرد مجبور می‌شود که در بلندمدت بالاخره اثرات مشکلات مفروض را لمس کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.