Skip to main content
فهرست مقالات

سیره عملی امام خمینی (ره): قانون

کلید واژه های ماشینی : امام ، قانون ، امام‌خمینی ( ره ) ، سیره عملی امام‌خمینی ، ذبح ، حضرت امام ( ره ) ، قانون فرانسه ذبح‌شده ، آمریکا ، آمریکا ، آبروی اسلام و حفظ آبروی

نکته دیگر این که امام به قوانین، بسیار احترام می گذاشتند، به طوری که حتی در ممکلت کفر هم قوانین و حقوق اجتماعی آن جامعه را رعایت می کردند. برای مثال قانونی در فرانسه است که ذبح هر حیوانی در خارج از کشتارگاه به خاطر رعایت مسائل بهداشتی ممنوع است. هنگامی که امام از چنین قانونی اطلاع پیدا کردند، در خصوص گوسفندی که در نوفل لوشاتو برای شب عاشورا برخلاف قانون فرانسه ذبح شده بود. فرمودند: چون تخلف از قانون حکومت شده است از این گوشت نمی خورم.

خلاصه ماشینی:

"ولی چون امام هیچ اظهار نکردند و من هم به آن پوستین علاقه زیادی‌ داشتم،ناچار اظهار کردم که:«اگر اجازه بفرمائید»در این فصل زمستان‌ ،این پوستین را بردارم،امام فرمودند:«نه این مال طلبه هاست!» حضرت امام خمینی خطلاب به دانشجونان مقیم اروپا و آمریکا4 از اموری که باعث تأسف من است که بسیار اینجاها صحبت آن هست‌ و سؤال می‌شود که جوانها که در اینجاها هستند گاهی در دکان‌ها،در مؤسسات دولتی،در مؤسسات مثلا بانکی یا قطار یا اتومبیل‌ها،اینها گاهی وقت‌ها یک تخلفاتی می‌کنند به حجت اینکه خوب،اینها مال ما را خوردند پس ماهم مال آنها را. بنابراین‌ تکلیف بسیار مهمی است که برگردن شماها هست و تمام افرادی که از ایران و از بلاد مسلمین در اروپا یا آمریکا زندگی می‌کنند باید خیلی‌ این جهات را،جهات حیثیت خودتان را،معنویات خودتان را آبروی‌ خودتان را،اینها را باید در این بلادی که هستید حفظ بکنید و تخلفاتی‌ که موجب هتک یک ملتی است هرگز نکنید،ولو جایز هم بدانید نکنید، ولو یک کسی هم به شما ظلم بکند شما چیزی که اسمش تقلب‌ می‌گذارند،اگر کشف بشود پلیس آن را تقلب می‌داند،یک هنچو کاری هرگز نکنید."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.