Skip to main content
فهرست مقالات

روشن فکری همپای نهضت معتزله

نویسنده:

(5 صفحه - از 50 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : دینی ، روشن‌فکری دینی ، پایگاه نقادی روشن‌فکری دینی مدرنیته ، سنت ، روشن‌فکری دینی نقد سنت ، نقد ، خرافات ، مدرنیته ، روشن‌فکران دینی و غیردینی ، نقادی سنت ارزیابی

ایشان روشن‌فکری دینی را تعریف نمی‌کنند اما بر اقسام آن انگشت نهاده، روشن‌فکران دینی و غیردینی را در مقسم روشن‌فکری شریک دانسته است. وی متدولوژی روشن‌فکری را، نقادی سنت ارزیابی نموده و سپس تجویز اجتهاد در اصول را صادر می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"پاره‌ای از اموری که به دست روشن‌فکران دینی در این جامعه صورت پذیرفته است، ادامه سخنان سروش بود و حاضران را به داوری طلبید که ببینند چنان هست یا نیست. ایشان با ذکر این توضیحات، سخنان خود را در مورد روشن‌فکری دینی این‌گونه پی گرفت: البته مهم این است که این نقد از کدام پایگاه صورت می‌گیرد، ما نقد بی‌پایگاه نداریم. اگر این پنجره‌ها به روی علم کلام باز شود و ما خداشناسی و پیامبرشناسی خود را باز تعریف و در آنها تجدید نظر کنیم آن‌گاه آن سیالیت ما فقه را هم مشعوف خواهد کرد و ما به دوران قبل از ارتدکسی در عالم اسلام برمی‌گردیم. در روشن‌فکری علاوه بر جنبه نقد و وجوه سلبی، جنبه‌های ایجابی هم وجود دارد؛ یعنی علاوه بر این‌که آفات را می‌نمایند، خرافات را می‌زدایند وجوه اثباتی هم در کار آنها هست و یک جامعه دینی به هر دو وجه نیاز دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.