Skip to main content
فهرست مقالات

اصلاح طلبی مقدم بر اصول گرایی

نویسنده:

(5 صفحه - از 23 تا 27)

کلید واژه های ماشینی : اصلاح‌طلبی دموکراسی خواه فردیت محور ، مسیر اصلاح‌طلبی دموکراسی خواه فردیت ، دموکرات ، مفهوم شهروند آزاد و دموکرات ، شهروند ، سیاسی ، دموکراسی ، دموکراسی ، اصلاح‌طلبی ، گفتمان

نویسنده درصدد تبیین استراتژی جدید اصلاح طلبان پس از شکست سوم تیر 84 برای پیروزی مجدد آنان است. وی معتقد است که علاوه بر وحدت تاکتیکی همه گروه‌های اصلاح‌طلب، باید گفتمان خویش را از تکیه بر دولت دموکراتیک به پرداختن و پیش برد مفهوم شهروند آزاد و دموکرات تغییر دهند. دموکراسی خواهی باید مبتنی بر حقوق بشر و آگاهی بخشی به عموم و همراه کردن آنها در این راه باشد. به نظر او شهروند آزاد دموکرات، تحت هدایت نخبگان روشن‌فکری به سیاست‌ورزی در قالب احزاب و پیگیری حقوق خود و جامعه همت گمارد. نمایندگان توسعه‌طلب دموکرات برمی‌گزیند با احساس فردیت مدنی و با روحیه جمعی در جامعه مشارکت کرده، عدالت را برمی‌گزیند. توسعه و عدالت جز از مسیر اصلاح‌طلبی دموکراسی خواه فردیت محور نخواهد گذشت.

خلاصه ماشینی:

"این واقعیت آیا به راستی نیازمند برنامه‌ریزی بر پایه توسعه دموکراتیک در ایران، با محوریت شهروندی برخوردار از حقوق اساسی، مدنی و در تعریف عام «حقوق» بشر نمی‌تواند باشد؟ گفت‌وگو و تعامل عقلانی و کلامی در عرصه عمومی با «خرد انتقادی» می‌تواند به روشن شدن مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و بیان آنها در سطح رسانه‌های عمومی و مطبوعات کمک کند. بعد از تجربه سیاست‌ورزی مصلحانه شایسته است، نه فقط به تأکید بر جامعه‌ای توسعه یافته و دموکراتیک که این بار به تعریف استراتژی مبتنی بر شهروند دموکرات و آزاد در کنار تأکید بر حقوق سیاسی مدنی شهروند ایرانی، در شرایط امروز عرصه سیاست در ایران بپردازد. نویسنده ساخت قدرت سیاسی در ایران را، مانع توسعه‌یافتگی در قالب انتخاب نمایندگان توسعه باور، دموکراسی خواه و مردم‌گرا توسط شهروندان دموکرات برخوردار از هدایت فکری الیت‌ها و روشن‌فکران می‌داند، اما نمی‌گوید که شهروند دموکراتی که حقوق سیاسی مورد ادعای ایشان را طلب می‌کند، با این ساخت قدرت باید چگونه برخورد کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.