Skip to main content
فهرست مقالات

بر سر علم اسلامی چه آمده است؟

سخنران:

مترجم:

(11 صفحه - از 24 تا 34)

کلید واژه های ماشینی : اسلامی، علم، جهان اسلام، غربی، علم اسلامی، علم اسلامی و علم غربی، جریان‌های تاریخ‌نگاری علوم اسلامی، تاریخ، علم غربی، ترجمه

این نوشته ترجمه سخنرانی دکتر سیدحسین نصر درباره علم اسلامی و علم غربی است. وی سه نوع گرایش در این مسئله را مطرح کرده است و دیدگاه سوم را که نظر خود ایشان است، بیشتر توضیح داده است. در این راستا نظریه راسل، عبدالسلام مطرح شده، سپس جریان‌های تاریخ نگاری علوم اسلامی به نقد کشیده شده و حرکت‌های مثبت در جهان اسلام در رابطه با اسلامی کردن علوم مدرن مورد بررسی واقع شده است.

خلاصه ماشینی:

"بحث دوم او این بود که علم در اصل از جهان اسلام آمده و در نتیجه علوم اسلامی سرمنشأ و مسؤول تسلط غرب بر علم و بر جهان اسلام بوده است و ناگزیر کاری که مسلمانان باید بکنند این است که، بار دیگر زمام علم را به دست بگیرند تا بتوانند شکوه و عظمت گذشته خود را تکرار کنند و به یک تمدن قدرتمند و با شکوه مبدل گردند. ما تا آن جا که توانسته‌ایم، علم اسلامی را از منظر و دید خود مورد مطالعه قرار داده‌ایم، اما انجام دقیق و همه جانبه این کار زمان زیادی می‌برد و علت اصلی هم این است که ما همه دست نوشته‌های مرتبط با این موضوع را در اختیار نداریم. برای روشن‌تر شدن این مسئله توجه به این نکته مهم است: چون غربیان با اصول و مبانی اصیل اسلامی آشنایی ندارند و بر اساس برداشت‌های ناقص و نادرست خود به نقد و بررسی مسائل مربوط به علوم اسلامی می‌پردازند و اهداف ویژه‌ای از این بررسی‌ها را دنبال می‌کنند، نتایج نادرستی به دست می‌آورند که برخی اندیشمندان معاصر با این گمان که چون غربی‌ها در این زمینه تحقیق کرده و حرف تازه‌ای دارند بدون تأمل کافی مطالب غلط و غیراسلامی و علمی آنان را در کتاب‌ها و مقالات خود مطرح و بررسی می‌کنند؛ مثل آثار روشن‌فکران مصری درباره عرفان و تفسیر قرآن."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.