Skip to main content
فهرست مقالات

عدالت، قاعده اصلی حقوق بشر

سخنران:

(5 صفحه - از 40 تا 44)

کلید واژه های ماشینی : عدالت، قاعده اصلی حقوق بشر، عدالت والاترین ارزش انسانی، حقوق بشر، اخلاق، احکام، انسان، دولت، روز جهانی حقوق بشر، گرایش بشر به حقوق بشر

«عدالت» موضوعی است که دکتر ناصر کاتوزیان، آن را برای سخنرانی در مراسم ویژه روز جهانی حقوق بشر برگزید. چرا که به عقیده این استاد برجسته حقوق، عدالت والاترین ارزش انسانی و گوهری گران‌بها در راه تحقق حقوق بشر است. با بیان تاریخچه‌ای از علت گرایش بشر به حقوق بشر، محوریت سخنانش را مفهوم «عدالت» قرار داد.

خلاصه ماشینی:

"چرا که به عقیده این استاد برجسته حقوق، عدالت والاترین ارزش انسانی و گوهری گران‌بها در راه تحقق حقوق بشر است. مسئله «کرامت انسانی» از سه قرن پیش یا کمی قبل‌تر، شکل دیگری به خود گرفت و وارد زندگی اجتماعی انسان شد و به عنوان یک ابزاری برای حمایت از حقوق انسان‌ها در مقابل قدرت دولت‌ها و کسانی که بر آنها سلطه پیدا کرده بودند، به کار رفت. بنابراین نتیجه‌ای که می‌خواهم بگیرم، آن است که عدالت، مفهومی اخلاقی است، تمام عواملی که در ایجاد اخلاق مؤثر هستند، در به وجود آمدن عدالت هم تأثیر دارند. سخنران محترم هم به وجود تفاسیر مختلف اشاره می‌کند و همه آن‌ها را قابل خدشه می‌داند، اما انتظار این بود لااقل یک تعریفی را انتخاب می‌کرد و یا خود یک تعریفی از مفهوم عدالت بیان می‌فرمود. او می‌گوید: «همه این نظرها جای خدشه دارد، ولی برای رسیدن به یک گوهر گرانبها اگر دچار خدشه شویم، مشکلی نخواهد بود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.