Skip to main content
فهرست مقالات

اینترنت: صلح امام حسین علیه السلام

نویسنده:

(10 صفحه - از 59 تا 68)

کلید واژه های ماشینی : امام حسین علیه‌السلام ، امام حسین ، صلح امام حسین علیه‌السلام ، صلح ، عاشورا ، جنگ ، حرکت امام حسین علیه‌السلام ، امام حسن علیه‌السلام ، امام حسن ، قیام

گوینده در این مقال در پی آن است که با بررسی و ارزیابی اجمالی، نگرش‌های هرمنوتیکی که به حادثه بزرگ عاشورا شده، این تصور عمومی که امام حسن علیه‌السلام را مظهر صلح و صلح‌طلبی و امام حسین علیه‌السلام را مظهر پیکارجویی و سلحشوری، به نقد بکشد. به نظر ایشان خطای در زاویه نگاه به حرکت سیدالشهدا و تفسیر دل‌بخواهی و تحریف و تقطیع گزارش‌های تاریخی این قیام جاودانه، از عوامل به وجود آمدن چنین پنداری گشته است. ایشان پس از کنار هم چیدن قطعه‌هایی از تاریخ عاشورا، چنین نتیجه می‌گیرد که، امام حسین علیه‌السلام نه مرد جنگ و حماسه و نبرد، که مظهر صلح‌طلبی و دوری از جنگ و نزاع بود. در پایان نیز سخن خود را به این نتیجه نزدیک می‌کند که، اگر اصلاح‌طلبان ندای ضدجنگ و دوری از خشونت سرمی‌دهند، به تأسی از همین برداشتی است که از حرکت امام حسین علیه‌السلام داشته‌اند.

خلاصه ماشینی:

"ما چگونه می‌توانیم و حق داریم در جهانی که هیچ موازنه قوایی وجود ندارد و صرف‌نظر از این‌که چه کسی در این چالش درست یا نادرست می‌گوید، اغلب قدرت‌ها و دولت‌های جهان و حتی بسیاری از دوستان و متحدان ما با رفتارمان مخالفند بر طبل جدال بکوبیم؟ اگر الگوی ما امام حسن و امام حسین علیه‌السلام باشند، ما چگونه می‌توانیم با این نابرابری وارد کارزار شویم و رجز بخوانیم و حتی شگفت‌تر از آن دوستان را نیز از خود برانیم و جهان را بیشتر علیه خویش بسیج کنیم و نابرابری را علیه خویش افزون کنیم؟ کجای این کار با الگو و روش و عقلانیت حرکت امام حسین همخوانی دارد؟ آنچه حسین را جاودانه کرد چه بود؟ نهضت ضد جنگ و الگوی ضد جنگ و انجمن ضد جنگ به معنای زبونی و تسلیم طلبی نیست، به این معناست که ما آغازگر جنگ نیستیم، ما با جنگ فی‌نفسه و با آغاز جنگ مخالفیم، نمی‌توان انسان را خلیفه خدا بر روی زمین دانست و کرامت ذاتی انسان را باور داشت و پذیرفت که جان او به آسانی پایمال شود. با این حال چگونه دولت‌های مدافع حقوق بشر در غرب با اعدام یک نفر مخالفند، اما به جنگی نظامی یا اقتصادی وارد می‌شوند که در آن فوج فوج انسان کشته یا فقیر می‌شود؛ بدون این‌که گناهی داشته باشند و محاکمه شده باشند؟ مفهوم مخالفت با جنگ چیست؟ اگر امام حسن و امام حسین نماد صلح و ضد جنگ هستند به معنای سستی و تسلیم و ذلت‌پذیری نیست؛ به این معنا است که اولا آغازگر جنگ نیستند، ثانیا با جنگ به صورت ذاتی و ماهوی مخالفند، ثالثا با تمام توان می‌کوشند از آن پیشگیری کنند چنان‌که امام حسین عمل کرد؛ اما اگر باوجود همه اینها در محاصره و تحمیل جنگ قرار گرفتند، تسلیم و ذلت را نمی‌پذیرند و چنان شورانگیز و قهرمانانه و شهادت طلبانه می‌رزمند که تاریخ را تحت تاثیر خویش قرار می‌دهند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.