Skip to main content
فهرست مقالات

اقتصاد زباله ای در روستاهای پیراشهری جنوب تهران مقاله

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (‎26 صفحه - از 47 تا 72 )

چکیده:

یکی از پدیده ­های مهم اقتصادی که اکثر کشورهای جهان با آن دست­ به­ گریبان هستند، موضوع اقتصاد پنهان یا غیررسمی است. بنا به تحقیقاتی که تاکنون در اقصی نقاط دنیا صورت گرفته، اقتصاد غیررسمی به دلایل مختلفی ظهور و نمو می ­یابد که یکی از این دلایل، ضعف بخش رسمی اقتصاد در زمینه ­هایی همچون تامین شغل و درآمد مناسب برای جمعیت متقاضی است. اقتصاد غیررسمی دارای انواع گوناگونی است که در این مقاله سعی شده تا به معرفی مدل تازه­ای از این نوع اقتصاد تحت عنوان "اقتصاد زباله ­ای" که در حال گسترش است، پرداخته شود. همچنین با رویکردی تبیینی تلاش گردیده تا شناختی از علل و پیامدهای فضایی اقتصاد زباله ­ای ارائه شود. اطلاعات مورد نیاز با دو روش اسنادی و میدانی گردآوری شده است. تحلیل داده ­ها به کمک روش کیفی و در چارچوب تحلیل موضوعی "دپوی و گیلتین" انجام گرفته است. بر اساس یافته­ ها، وجود سرمایه در گردش عظیمی با حجم یک میلیارد و 80 میلیون تومان در روز که مدیران شهر تهران آن را طلای کثیف می ­دانند، در کنار رکود بخش رسمی اقتصاد کشور، تقاضای بازار کار، فقر چندبعدی، مرکزیت تهران و مدل حکمروایی سبب شده تا نوعی اقتصاد غیررسمی در قالب اقتصاد زباله ­ای، ساخت یابد. همچنین این اقتصادغیررسمی علاوه بر اثرات نامطلوب فضایی و عرصه ای که عمدتا متوجه سکونتگاه­های روستایی پیرامون شهر تهران بوده، منجر به ایجاد رانت بازی­ها و فسادهایی در بدنه دستگاه­ها و نهادهای بخش عمومی و تضعیف بخش اقتصاد رسمی شده است.

خلاصه ماشینی:

ج ) حضور گسترده اتباع خارجی؛ در کنار مهاجرت های داخلی و درون سرزمینی که عمدتا به مقصد شهر تهران صورت میگیرد، از مبدأ برخی کشورهای همسایه که دارای بنیان ضعیف اقتصادی، بحران و جنگ های داخلی و بین المللی هستند (مانند افغانستان )، جمعیت جویای کار و درآمد اتباع خارجی نیز به مقصد تهران به شدت وجود دارد؛ اتباع جوینده کار، به دو دلیل منجر به رونق فعالیت های اقتصاد غیررسمی نظیر اقتصاد زباله ای میشوند: اول اینکه حضور اتباع مهاجر در کنار مهاجرین سرزمینی به تهران ، هم حجم تقاضا برای کسب وکارهای رسمی دایر در تهران را نسبت به فرصت های کاری قابل عرضه بالا میبرد و هم با ایجاد فضای رقابتی میان جویندگان کار در تهران ، انتفاع فعالیت های رسمی را تنزل میدهد که در این میان ، اتباع به دلیل اینکه بارمسئولیتی کمتری برای کارفرمایان بخش رسمی دارند و از طرفی با مزد کمتر، تن به کار بیشتر میدهند (مانند کارگران باربریهای حمل و نقل ، کارگران ساختمانی و کارگران بنگاه های آهن در تهران ). این در حالی است که میشود با ظرفیت منابع سرمایه ای اقتصاد زباله ای (ضایعات قابل بازیافت ) و مدیریت عقلایی آن ، دو اقدام مناسب و یاریگر جریان توسعه کشور در پیش گرفت : اول، فرآوری زباله ها به طور کامل در چارچوب بخش رسمی باشد تا با پیادهسازی ضوابط و قوانین ، نیروی کار فعال در این حوزه به حداقل های حقوقی دست یابند و جریان استثماری حاکم ، برچیده شود؛ تولید ثروت ناشی از این بخش ، کمک رسان منابع درآمدی دولت باشد؛ در نهایت نیز بتوان به سوی صنایع سبز و تولیداتی نظیر انرژی سازگار با محیط زیست (مانند برق زباله ای) گام برداشت .

کلیدواژه ها:

اقتصاد غیررسمی ، زباله ، روستاهای پیراشهری ، سیستم رانتی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

تحتاج دخول لعرض محتوى المقالة. إذا لم تكن عضوًا ، فتابع من الجزء الاشتراک.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You need Sign in to view the content of the article. If you are not a member, proceed from part Membership.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.