Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی رابطه بلند مدت بین صادرات و واردات و آزمون پایداری (Sustainability) کسری حساب جاری در کشورهای عضو اوپک (1960 - 1998)

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (14 صفحه - از 37 تا 50)

کلید واژه های ماشینی : صادرات و واردات ، رابطه بلند مدت ، کسری حساب‌جاری در کشورهای عضو ، واردات و آزمون پایداری کسری ، واردات و آزمون پایداری ، آزمون پایداری کسری خارجی ، آزمون ، آزمون ، بررسی رابطه بلند مدت ، همگرایی

هدف اصلی این مقاله، ارزیابی رابطه بلند مدت بین صادرات و واردات و آزمون پایداری کسری خارجی در کشورهای عضو اوپک طی سال‌های 1960-1998 می باشد.برای رسیدن به این هدف از روش همگرایی یوهانسن استفاده شده است.نتایج به دست آمده نشان داده که رابطه بلند مدت بین متغیرهای ذکر شده در کشورهای جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، کویت و گاین وجود نداشته و در کشورهای اندونزی، امارات، الجزایر و نیجریه این رابطه مشاهده شده است.در کشورهای عراق، لیب و قطر(به دلیل عدم دسترسی به داده‌ها)و ونزوئلا و اکوادور(به دلیل مانا بودن متغیرها)این رابطه قابل بررسی نبوده است.نبود رابطه همگرایی بین متغیرها بدین معنی است که کسری خارجی پایدار نیست و باید تغییراتی در سیاست‌های تجاری ایجاد کرد.

خلاصه ماشینی:

"نتایج تخمین رگرسیون‌های همگرایی با استفاه از روش انگل گرنجر و بدون در نظر گرفتن شکستگی ساختاری 1 نشان داده است که محدودیت بودجه‌ای بین دوره‌ای در ایالات متحده طی دوره مذکور، نقض شده و کسری جساب جاری پایدار نیست، زیرا رابطه بلند مدتی بین متغیرهای ذکر شده مشاهده نشده است. ویو و همکاران نیز به تبعیت از هاستد، با استفاده از داده‌های فصلی دوره 1973:4-1994:4، معیارهای مختلف از صادرات و واردات کشورهای امریکا و کانادا(کشورهای صنعتی جزء گروه 7-G) و آزمون‌های همگرایی(رابطه تعادلی بلند مدت)بین متغیرها وجود ندارد و از این رو، کسری حساب جاری تجربه شده در دوره‌های گذشته نمی‌تواند در آینده پایدار باشد. نتایج حاصل از جدول 1 نشان می‌دهد که به استثنای اکوادور(که هر دو متغیر PDX، PDM مانا هستند)و ونزوئلا(که تنها متغیر( PDX ماناست)متغیرهای مورد نظر در سایر کشورها متغیرهای نامانا[یعنی(1)I]بوده و بنابراین می‌توان از آزمون‌های همگرایی استفاده کرد. از جدول 3 مشاهده می‌شود که متغیر کسری خارجی تنها در جمهوری اسلامی ایران و اکوادور مانا بوده ولی رابطه همگرایی بین متغیرهای صادرات و واردات وجود ندارد. به منظور شناسایی رابطه بلند مدت بین صادرات و واردات و آزمون شرط پایداری کسری خارجی از الگوی پیشنهادی هاستد(1992)، و ویو و همکاران(1996)و بیست و شش کشور در حال توسعه با درآمد کم و متوسط(ژا، 2001)مورد بررسی قرار گرفته و نتایج متفاوتی به دست آمده است. همچنین نتایج آزمون‌های ریشه واحد نشان داد که در کشورهای ونزوئلا و اکوادور متغیرهای مورد نظر مانا بوده و بنابراین در این کشورها نیز امکان استفاده از روش همگرایی وجود ندارد. نتایج آزمون همگرایی در سایر کشورها نشان داد که این رابطه بین متغیرهای صادرات و واردات بدین معنی است که کسری خارجی پایدار نیست."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.